14.4.2020 | Český premiér Andrej Babiš pred Veľkou nocou ohlásil, že plánujú otváranie škôl. Tieto vyjadrenia vyvolali vlnu emócií a spisovanie petícií.
Premiér chce školy otvárať, rodičia nie
Český premiér Andrej Babiš sa pred Veľkonočnými sviatkami vyjadril, že školy by chceli začať otvárať postupne. Ako prvé naznačil otváranie základných a materských škôl, pričom konkrétny plán prisľúbil po Veľkej noci. Babiš povedal, že na normálny život by chceli nabehnúť v Česku od začiatku júna.
Rodičia okamžite na tieto vyjadrenia premiéra zareagovali a spustili petíciu, ktorú k dnešnému dňu podpísalo takmer 100 tisíc ľudí. Žiadajú v nej ministra školstva Roberta Plagu, aby školy ponechal zatvorené. Odoslali ju 11. apríla s takmer 80 tisíc podpismi. Signatári sa obávajú toho, že po otvorení škôl by sa zrýchlilo šírenie koronavírusovej nákazy a ohrozilo by to zdravie učiteľov i starších členov rodín. Hoci minister zdravotníctva aj minister školstva hovorili o špeciálnych opatreniach ako dodržiavanie rozostupov či nosenie rúšok v škole, viaceré organizácie to u malých detí v školskom prostredí považujú za problematické. Signatári petície uvádzajú, že je doslova nemožné, aby tieto pravidlá dodržiavali deti v materskej škole. Taktiež nie je jasné, ako by bolo riešené stravovanie detí v jedálňach.
Nie všetci chcú ponechať školy zatvorené
Dnes pribudla petícia, kde ľudia vyzývajú českého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha, aby umožnil deťom dobrovoľný návrat do škôl. V priebehu pár hodín ju podpísalo 15 tisíc ľudí. Signatári tvrdia, že žiaci majú právo na kvalitné vzdelanie a budovanie vzťahov so svojimi spolužiakmi. Škola v tomto smere predstavuje dôležitú platformu. Upozorňujú, že veľká časť rodičov musí z domu pracovať a nestíhajú sa tak svojim deťom naplno venovať. Pre mnohých rodičov tiež nie je možné z existenčných dôvodov poberať ošetrovné a nahrádzať poslanie škôl. Mnoho rodičov nemá prístup k pomôckam či vybaveniu alebo ani schopnosti, aby mohli svoje deti doma vzdelávať. Navyše veľa škôl nebolo stále schopných naštartovať onilne výuku. Upozorňujú, že v rodinách rastú konflikty a situácia sa stáva neúnosnou.
Zavreté školy považujú za kritické pre mnohé skupiny, ako ženy samoživiteľky, rodičov pracujúcich na zmluvy bez nároku na ošetrovné, deti s poruchami učenia, zo znevýhodneného prostredia či rodiny, kde existuje domáce násilie.
Signatári preto vyzývajú ministra, aby zvážil aktuálnu situáciu a upozorňujú, že zavreté školy nič neriešia, nakoľko COVID-19 tu môže byť rovnako aj na jeseň a školy nemôžu zostať zatvorené navždy. Žiadajú tiež, aby vznikla diskusná platforma, ktorá sa bude otvoreniu škôl venovať.
Ani epidemiológovia nie sú za úplné otvorenie škôl
Českí epidemiológovia zatiaľ neodporúčajú úplné obnovenie povinnej školskej dochádzky do konca júna, píše ČTK. Prioritu by mali mať tí, ktorí končia ročník nejakou záverečnou alebo postupovou skúškou, myslí si Jarmila Rážová, hlavná česká hygienička.
Predbežne sa počítalo s otvorením škôl v polovici mája. O tomto termíne hovoril v Českej televízii pred sviatkami minister školstva Plaga. Ako kľúčové označil v tom čase odporúčania ministra zdravotníctva, ako by mali vyzerať vhodné podmienky na ďalšie vyučovanie v školách.
Iniciatíva českých ekonómov KoroNERV-20 súhlasí, že otvorenie škôl bude jendým z kľúčových rozhodnutí, ktoré česká vláda v nasledujúcich týždňoch bude musieť urobiť. Upozorňujú však, že pri tom bude nutné brať ohľad nielen na skupiny obyvateľov so zdravotnými rizikami, ale aj na rodiny, ktorých sa opatrenia dotkli existenčne.