Myslíte, že sa vaše sny stanú skutočnosťou? Nestanú!

  

Očakávate, že vaše sny sa jedného dňa premenia na realitu a zmenia váš život? Mrzí ma to, ale musím vám povedať, že tak to nebude.  Sú to ciele, čo sa stávajú skutočnosťou. Ciele menia životy ľudí a dostávajú ich tam, kde skutočne chcú.

 

Sny sú ciele bez nôh

citáty- sny- ciele-eduworld.skKeď sa ľudia rozprávajú o svojej budúcnosti, často používajú termíny ako cieľ alebo sen a ani tomu vlastne nepripisujú žiadnu váhu. Ale aký je v tom rozdiel? Dosť zásadný.

Sny sú ľahko predstaviteľné. Sú zadarmo a môžete ich mať milióny.  Ale bohužiaľ, navždy zostanú len snami. Ale ak chcete, aby nezostali imaginárne a stali sa skutočnosťou, musíte k nim pripnúť akčnosť. Vtedy sa sny menia na ciele a prinášajú konkrétne hmatateľné výsledky.

Ak hovoríme o cieľoch, sme pevne rozhodnutí dostať sa do vysnívaného bodu.  Mnohí ľudia sa nechávajú životom unášať a v určitom momente sa pristihnú pri tom, že ťažko pracujú, no keď sa obzrú, nevidia za sebou nič skutočne hodnotné. Kľúčovým problémom je to, že nestrávili dostatok času premýšľaním, čo by od života chceli a nezadefinovali si svoje životné ciele. Išli by ste von bez toho, že nemáte konkrétny zámer? Občas možno áno. Ale každý deň? Pravdepodobne nie. Nevyberiete sa z domu každý deň tak, aby ste nevedeli, kam chcete kráčať.  A presne tak je to i s životom. Ak nemáte životné ciele, neviete kam kráčate.

Rozdiely medzi cieľmi a snami podľa Craiga Jarrowa

1) Ciele sú to, na čom pracujete. Sny sú to, o čom premýšľate.

Ciele si vyžadujú vašu fyzickú námahu. Sny sa dejú bez toho, aby ste pohli čo i len prstom. Dokonca i keď spíte.

2) Ciele majú deadliny. Sny sú časovo neobmedzené.

Ciele vyžadujú časové limity. Sny môžu byť večné. Mnoho ľudí ich živí aj počas celého života bez toho, aby sa splnili.

3) Sny sú zadarmo. Ciele nás niečo stoja.

Sny môžete snívať iba tak. Ciele vždy majú cenu. Čas, peniaze, úsilie a pot.

4) Ciele produkujú výsledky. Sny nie.

Chcete zmeniť váš život? Vašu prácu? Vaše postavenie v živote? Ciele to dokážu.

5) Sny sú imaginárne. Ciele sú založené na realite.

Snívať môžete o čomkoľvek. Aj o tom, že sa stanete najsexi mužom sveta alebo americkým prezidentom. Ciele však musia byť pre vás uskutočniteľné. Musia byť založené na realite vášho sveta, v ktorom žijete. Ciele musia byť veľké, ale nie nadprirodzené.

6) Ciele majú koniec. Sny nikdy nekončia.

Syn môžu trvať večne. Nemajú konca. Ciele však vyžadujú špecifický výsledok.

7) Sny ťa môžu inšpirovať. Ciele však menia tvoj život.

Sny vám môžu do života priniesť motiváciu, inšpiráciu.  Ale sny môžu zmeniť váš život navždy.

8) Ciele si vyžadujú koncentráciu. Sny nie.

Sny je možné kedykoľvek meniť, tvarovať. Ciele však musia byť absolútne presné. Musia byť konkrétne a stále prítomné vo vašej mysli.

9) Ciele vyžadujú tvrdú prácu. Sny iba dobrú predstavivosť.

Sny sú jednoduché, každý ich máme. No už len málo ľudí má konkrétne ciele. Ciele bývajú ťažké a ich dosahovanie vyžaduje tvrdú prácu.

10) Sny  umožňujú rásť tvojej predstavivosti. Ciele umožňujú rásť tebe.

Snívanie nám umožňuje zväčšovať svoje sny. Posúvajú hranice našej predstavivosti. Ale ciele posúvajú naše hranice. Umožňujú zlepšovať naše schopnosti, zručnosti a vždy sa meniť.

Bez cieľov nevieme, kam smerujeme

citáty- sny- ciele-eduworld.skAk vám skutočne záleží, aby ste prežili úspešný život, ktorý vás bude napĺňať, zadefinujte si vaše ciele ešte dnes.

Ciele si stanovujú všetci úspešní ľudia. Športovci, podnikatelia a všetci tí, ktorí majú jasné predstavy, kde budú o rok, o päť či o desať.  A pomáha to. Títo ľudia to vedia, pretože ciele majú obrovskú silu v našom napredovaní. Nastavenie vlastných cieľov vám dá dlhodobú víziu i krátkodobú motiváciu. Zrazu viete, prečo sa zobudíte a kam chcete ísť. Prečo sedíte v spoločnosti ľudí, ktorých nepoznáte a čo vám majú priniesť. A ak neviete, nie ste tam správne a nestrácajte čas. Ciele sú tu preto, aby sme si k nim cestu nakreslili sami. Vybrali prostriedky a ľudí, ktoré nás k nim privedú.

Zadefinovaním jasných cieľov  môžete merať  svoje výsledky a byť na ne hrdí. Budete vidieť svoje pokroky v tom, čo sa ešte pred časom zdalo ako nezmyselná rutina.  Bude vám vďaka nim prirodzene rásť sebavedomie.

Ako si nastaviť svoje životné ciele?

Najprv si zadefinujte svoje osobné životné ciele. Neskôr k nim dopíšte menšie ciele v horizonte 5 rokov, ktoré sú potrebné, aby ste uskutočnili svoje životné plány.

Aby cieľ bol skutočne cieľom, musí spĺňať tieto zásadné kritériá:

Cieľ musí byť:

1) pozitívny;

2) motivujúci;

3) pod mojou kontrolou;

4) konkrétny a merateľný;

5)  primerane obtiažny;

6)  orientovaný na výkon;

7)  zaznamenaný.

 

Ako pomôcka pri nastavovaní životných cieľov vám môžu poslúžiť napr. otázky zo základných oblastí života ako:

Kariéra: Na akú pozíciu sa chceš dostať? Čo chceš vo svojej práci dosiahnuť?

Financie: Koľko chceš zarábať  v akej pozícii? Ako to korešponduje s tvojimi ostatnými cieľmi?

Vzdelanie: Existuje nejaká konkrétna oblasť, ktorú by si chcel ovládať? Aké informácie a zručnosti na to potrebuješ?

Rodina: Chceš byť rodičom? Ako si predstavuješ, že sa staneš dobrým rodičom? Čo to podľa teba znamená ako chceš vidieť seba samého v rámci tvojej rodiny?

Umenie: Chcel by si dosiahnuť nejaké umelecké ciele? Máš ambície v tejto oblasti?

Postoje: Je v tvojej mysli niečo, čo ťa neustále brzdí v rozvoji? Je tu niečo, čo ťa neustále vyvádza z rovnováhy? ( Ak áno, ako cieľ si urči zlepšenie svojho správania a nájdi riešenie na problém.)

Telo: Máš nejaké atletické ciele? Silné zdravie aj v pokročilom veku? Ako to chceš dosiahnuť? Akými krokmi?

Zábava/Potešenie: Ako sa chceš zabávať? Čo ťa robí radostným a mal by si v tom pokračovať prípadne začať pravidelne robiť?

Služba verejnosti: Chcel by si, aby bol svet o kúsok lepší? Aby bola krajina, kde žiješ na tom lepšie? Čo budeš pre to robiť?

nastavenie cieľov- kreslenie-citáty- sny- ciele-eduworld.skNiekomu z vás môže pomôcť i kresba. Motivačná koučka Patti Dobrowolski tvrdí, že svoje životné ciele je dôležité si NAKRESLIŤ. Radí, že ak si ich nakreslíte, máte až o 80% vyššiu šancu ich dosiahnuť. Obrazy podľa nej privádzajú ľudí k činom.

Máte nakresliť dve polia. Naľavo vašu súčasnú situáciu a napravo vašu želanú. Tá, o ktorej snívate, má byť čo najviac farebná a detailná. Taktiež hovorí, že musíte svoje sny 1) VIDIEŤ 2) VERIŤ V NE 3) KONAŤ. Patti napísala o dosahovaní cieľov napr. knihu Kreslenie riešení: Ako vizualizovanie cieľov zmení tvoj život.

 

Ak ešte stále nemáte pokope svoje životné ciele, inšpirujte sa aj radami Patti, popadnite ceruzky a vrhnite sa do toho. Je najvyšší čas túto chybu napraviť! Wink

 

Zdroj: mindtools.com / Foto: tumblr.com, youtube.com

Čítajte viac o téme: Motivácia, Úspech
Zdieľať na facebooku