Klinická psychologička Mag Jay hovorí o tom, že vek medzi 20-30 rokom života je najrozhodujúcejším obdobím pre dospelosť človeka. Vyzýva mladých, aby nepremárnili svoje najzásadnejšie roky čakaním na „ozajstný život“a uvedomovali si dôležitosť tohoto veku.
Keď mala Mag Jay okolo dvadsať, jej prvou klientkou v ambulancii bola Alex, ktorá mala problémy s chlapcom. Hovorila si, že nič lepšie sa jej nemohlo stať a takúto tému zvládne „ľavou zadnou“. Nezvládla.
Alex vyslovila názor, že: „Tridsať rokov je dnes nových dvadsať.“ A Mag sa zdalo, že má pravdu. Práca prichádza neskôr, manželstvo prišlo neskôr, deti, ale i smrť prichádza neskôr. Všetko do seba zapadalo. A tak jej Mag prikyvovala. Až ju jej poradca primäl k tomu, aby s Alex predsa len začala hovoriť o jej milostnom živote. Zdalo sa jej to zbytočné, lebo vedela že randí s kadekým a určite si neplánuje aktuálneho chlapca vziať.
Na to jej poradca povedal: „Tohto možno nie, ale možno si vezme toho ďalšieho. A najlepšia doba, kedy pripraviť Alex je predtým, ako sa vydá.“ A vtedy dostala „aha moment“, ako tomu hovoria psychológovia a celé si to uvedomila. Alex rozmýšľa zle. Tridsať nie je nových dvadsať. Ľudia sa síce usadzujú neskôr ako tomu bývalo, ale to neznamená, že dvadsiatka má byť rokmi čakania a prestojov. Pre Alex toto obdobie malo byť obdobím maximálnych výhod. No nebolo. Márnila čas. Toto mrhanie časom je vlastne problémom so všetkými svojimi dôsledkami nielen pre Alex, ale aj všetkých dvadsiatnikov, ktorí majú na všetko čas. V podstate 10 rokov prokrastinujú. Má to nezanedbateľné dôsledky na ich milostný život, kariéru, rodiny. Budúcnosť všetkých dvadsaťročných okolo nás.
V USA je asi 50 miliónov ľudí medzi 20-30 rokov. Všetci títo mladí ľudia by mali vedieť, čo všetci psychológovia, sociológovia, neurológovia i odborníci na neplodnosť dávno vedia: Využiť čas medzi 20- 30 rokom je jednou z najjednoduchších, ale zároveň najprínosnejších vecí, akú pre svoj milostný život, prácu, osobnú spokojnosť môžete urobiť.
Vieme, že 80% životných rozhodnutí robia ľudia do veku 35 rokov. Znamená to, že 8 z 10 rozhodnutí, zážitkov a „aha momentov“, ktoré vytvoria náš život, zažijeme práve v tomto období.
Vieme, že prvých 10 rokov našej kariéry má exponenciálny dopad na to, koľko budeme zarábať.
Vieme, že viac ako polovica Američanov, ktorá uzavrie manželstvo chodí spolu pred dovŕšením 30 rokov.
Vieme, že mozog dokončuje svoj druhý a tiež posledný rastový šprut po 20-tom roku života a pripravuje sa tak na dospelosť.
Vieme, že osobnosť sa medzi 20-30 rokom života mení najviac ako kedykoľvek inokedy v živote.
Vieme tiež, že plodnosť ženy je na vrchole v 28. roku a po 35. roku začínajú problémy.
Znamená to, že pokiaľ chcete niečo na sebe meniť, pravý čas je práve teraz.
Ak premýšľame nad vývinom dieťaťa, tak prvých 5 rokov života človeka je kritických pri rozvoji jazyka a vytvorení spojení v mozgu. Práve v tomto období má obyčajný život neobyčajný dopad na to, čo sa z nás stane. Už menej však počúvame o tom, že vek po 20-tke má kritický dopad na našu dospelosť. Túto informáciu v médiách nevidíme. Zaoberáme sa banalitami a vôbec nevnímame, že je to rozhodujúcou dekádou dospelosti.
Leonard Berstein hovorí, že k dosiahnutiu veľkého cieľa je potrebný plán a málo času.
A je to pravda. Ak pohladíte po vlasoch dvadsiatnika a poviete mu, že na skutočný život má ešte 10 rokov, nestane sa nič. Akurát ste práve toho človeka okradli o pocit urgentnosti, ambície a 10 rokov života.
A potom prichádzajú do ordinácií mladí, chytrí, zaujímaví ľudia, ktorí hovoria: „Viem, že tento chalan nie je pre mňa ten pravý. Veď tento vzťah sa nepočíta, len sa tak zabávam,“ alebo „Na kariére začnem pracovať, až budem mať 30.“ A keď majú 30, tak prichádzajú s tým, že za nimi nič nie je, že hľadanie partnera bola len zábava. „ Randenie v 20-tke bola len hra na „stoličky“. Všetci behali okolo, hrala hudba a bola to zábava. Po 30-tke akoby hudba prestala hrať a všetci si rýchlo začnú sadať, len aby nezostali poslední.“
Jay nalieha: „Ak máte dvadsať, nerobte to!“ Ak si toho odložíte veľa po 30-tke, bude toho na vás zrazu priveľa – začať kariéru, vybrať si kde budete žiť, nájsť partnera a mať 2-3 deti.
Kríza stredného veku dnes nie je to, že by ľudí trápilo, že chcú nový kabriolet. Je to, pocit, že nemajú kariéru, akú by chceli, nemôžu mať už deti, ktoré by chceli.
Priveľa 40-tnikov dnes sedí v ordináciách a hovorí: „Čo som robil, keď som mal dvadsať?“
Preto dnes Jay hovorí 20-tnikom: „Investujte do kapitálu vlastnej identity!“ Ako?
- Objavujte prácu - stojí za to.
- Objavujte nových ľudí mimo vlastnej komunity.
Ľudia zväčša nachádzajú nový kapitál, nových partnerov mimo svojej komunity. Nové veci zväčša prichádzajú od našich tzv. slabých väzieb, od priateľov našich priateľov.
- Pracujte na svojom manželstve.
Najlepším obdobím pracovať na svojom manželstve je dávno predtým, ako nejaké máte. Vek 30 rokov je síce lepší na usadenie, ale popadnúť rýchlo niekoho, s kým práve spíte, lebo väčšina ľudí na facebooku oznamuje svoje manželstvo, tiež nie je ideálny nápad.
- Vyberte si svoju budúcu rodinu.
Dôsledne spoznajte ľudí, ktorí by sa mali stať vašou budúcou rodinou. Budú ho významne ovplyvňovať.
Nenechajte svoj život utvárať tým, čo ste nevedeli alebo neurobili, keď ste mali čas.