Niektoré školy budú vo štvrtok zatvorené. Učitelia pôjdu darovať krv

  Ilustračná foto: Bigstock

Vo štvrtok zostanú viaceré základné, stredné, ale aj materské školy po celom Slovensku zatvorené. Učitelia pokračujú vo svojej snahe upozorniť vládu na zlú situáciu v školstve. Tentoraz sa nerozhodli pre protest v uliciach po pracovnej dobe, ale v bežný pracovný deň.

 

Pred pár dňami protestovali učitelia v uliciach Bratislavy, aby upozornilo na neúnosný stav, v akom sa slovenské školstvo nachádza. Po tom, ako sa však minister školstva Juraj Draxler bez vážnejšieho záujmu vyjadril: „Obávam sa, či existencia rôznych krátkodobých iniciatív, ktoré fungujú skôr pre mediálny efekt, nie je v tomto ohľade aj kontraproduktívna, pretože v konečnom dôsledku oslabuje dlhodobý záujem verejnosti," dotkol sa učiteľov ešte viac. Toto jeho vyjadrenie so sebou prinieslo viaceré negatívne reakcie učiteľov nielen na sociálnych sieťach, ale aj v médiách.

 

Sto eur ich tiež nezastavilo

Minister školstva Juraj Draxler im následne odsúhlasil vianočnú odmenu 100 eur. Učitelia to však považovali za výsmech svojej snahy dosiahnuť dôstojné podmienky. Rozhodli sa preto vo svojej snahe o rozpútanie dialógu pokračovať aj takouto formou a v jeden deň preto pôjdu naraz darovať krv alebo si absolvujú rôzne zdravotné prehliadky.

"Deň zdravia alebo Učiteľská kvapka krvi sú výzvou na to, aby sme prispeli našou kvapkou krvi k ozdraveniu tejto krajiny. Zároveň tento deň vnímame ako memento, pretože učitelia majú pre našu krajinu významné poslanie, vychovávajú budúce generácie, ktoré nás raz nahradia," píše sa na webovej stránke Slovenskej komory učiteľov.

 

Podľa Slovenskej komory učiteľov sa do tejto akcie doposiaľ prihlásilo už 147 škôl z celého Slovenska. A už dnes komora upozorňuje, že plánuje ďalšie akcie.

 

 

Aktualizovaný zoznam zapojených škôl nájdete TU.

Zdieľať na facebooku