Ako možno pomáhať školám na strednej úrovni riadenia?

  Foto: Shutterstock

Ako nastaviť strednú úroveň riadenia školstva tak, aby pomáhala školám a zriaďovateľom? Tejto téme sa bude venovať v poradí ôsma verejná prednáška, ktorú občianske združenie Nové školstvo organizuje v rámci Verejnej komisie pre reformu vzdelávacej politiky. Ako zahraničný hosť tentoraz vystúpi programový riaditeľ českej spoločnosti EDUin Miroslav Hřebecký

 

Prednedávnom schválená novela zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve na Slovensku zmení strednú úroveň riadenia školstva. Odbory školstva na okresných úradoch v sídlach krajov, ktoré v súčasnosti spadajú pod ministerstvo vnútra sa od roku 2022 stanú samostatnými regionálnymi úradmi školskej správy a budú riadené výlučne v rezorte školstva. 

 

„Na to, aby bolo riadenie škôl na strednej úrovni naozaj efektívne a nápomocné, však nestačí len prijať zákon, ale potrebná je séria ďalších krokov, aby nové úrady školám reálne pomáhali,“ konštatuje Peter Dráľ, riaditeľ Nového školstva. „Ministerstvo prakticky ani nemôže mať dosah na to, čo sa v tisíckach škôl deje, môže ich len usmerňovať a v záujme rozvoja školstva od nich aj niečo požadovať. Na to však potrebuje ,predĺženú ruku' v podobe strednej úrovne riadenia. Práve tá môže prepojiť centrálne vedenie so zriaďovateľmi a samotnými školami,“ vysvetľuje Dráľ.

 

V Českej republike v súčasnosti prebieha pilotné testovanie nového modelu strednej úrovne riadenia školstva. I keď je tamojšia verejná správa v mnohých ohľadoch odlišná od tej slovenskej, riaditeľ spoločnosti EDUin Miroslav Hřebecký počas prednášky a následnej diskusie prezradí viac o tom, čím sa možno z tohto procesu inšpirovať, čoho sa vyvarovať a ako proces zefektívnenia strednej úrovne riadenia škôl nastaviť. 

 

Verejná prednáška sa uskutoční vo štvrtok 18. novembra 2021 od 17.00 hod. do 19.00 hod. v Hoteli Devín. Registrácia je možná do stredy 17. novembra 2021 vyplnením formulára. Prednáška sa uskutoční v režime "O", teda len pre zaočkovaných. Nové školstvo podujatie organizuje s podporou Nadačného fondu Telekom, Nadácie Orange a portálu Eduworld.sk. 

 

 

O Miroslavovi Hřebeckom

Miroslav Hřebecký je programovým riaditeľom českej spoločnosti EDUin – Informačného centra o vzdělávání. Absolvoval štúdium na Pedagogickej fakulte a v Centre školského managementu Univerzity Karlovej v Prahe. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia aj základnej školy. Od roku 2003 je lektorom vzdelávania učiteľov a riaditeľov, jeho kurzy absolvovalo už viac ako päť tisíc pracovníkov v školstve. Venuje sa vzdelávacej politike a podpore zriaďovateľom škôl. Je zakladateľom českej celoštátnej súťaže školských webov sCOOL web, ceny za inovácie vo vzdelávaní Eduína, Klubu zriaďovateľov a spoluautorom nástroja Co umím na podporu pozitívnej motivácie detí.

 

O verejnej komisii pre reformu vzdelávacej politiky

Dobrý vzdelávací systém nie je dôsledkom reformy, ktorá sa niekedy v minulosti stala, ale je výsledkom debát a zmien, ktoré sa dejú nepretržite. Verejná komisia na Slovensko pozýva medzinárodných expertov na vzdelávanie, ktorí okrem verejnej prednášky a diskusie konzultujú postupy pri tvorbe vzdelávacej politiky aj so slovenskými expertmi. 

Čítajte viac o téme: Konferencie | Semináre
Zdieľať na facebooku