Wendy Kopp: Z Teach for Slovakia som nabitá optimizmom


Účastníci Teach for Slovakia 2 s Wendy Kopp ( druhá sprava )

 

Bratislava, 7. júla – Prvý ročník slovenskej edície medzinárodného programu Teach for All, počas ktorého 13 mladých lídrov učilo na základných školách deti z najťažších podmienok, sa úspešne zavŕšil.  Top absolventi slovenských a zahraničných univerzít sa snažili svojich žiakov a žiačky nadchnúť  pre vzdelanie. Druhý rok svojej misie sa program rozrastie o ďalších učiteľov, ktorí na školy vyrazia  po intenzívnom letnom sústredení vo Vysokých Tatrách. Už od septembra tak rozšíria počet učiteľov pod vlajkou Teach for Slovakia takmer na dvojnásobok. 

 

„Naši učitelia, ktorí na dva roky uprednostnili prácu v náročných podmienkach za nižšiu mzdu pred dobre platenými džobmi v súkromnom sektore, získali neoceniteľné skúsenosti. Vďaka Teach for Slovakia tak mohli porozumieť často skrytým problémom slovenského školstva a želám si, aby neskôr vo svojich úspešných kariérach v biznise, politike či médiách urobili všetko pre jeho zlepšenie. Na rovnakú cestu štartuje  desať ďalších mladých lídrov. Verím, že program ďalší rok podporia stovky občanov, aby sme ho čo najskôr dokázali rozšíriť a zafinancovať stovku mladých lídrov v Teach for Slovakia," povedal zakladateľ a CEO programu Teach for Slovakia, Stanislav Boledovič.

 

Na zahájenie druhého ročníka Teach for Slovakia v historických priestoroch NR SR na Župnom námestí pricestovala aj zakladateľku programu Teach for America a jeho medzinárodnej verzie Teach for All fungujúcej v 36 krajinách. Wendy Kopp sa založením Teach for All v roku 1989 pustila do neľahkej úlohy dokázať, že tie najväčšie talenty môžu okrem odborov ako právo, manažment, medicína a financie smerovať aj do školstva. Už rok sa tak deje aj na Slovensku. „Som nabitá optimizmom z toho, čo Teach for Slovakia dosiahlo za prvý rok svojej existencie. Zmeny vidno v každej krajine kam posielame už vyše 20 rokov lídrov za učiteľov. Tam, kde učitelia pôsobia majú žiaci lepšie výsledky a stúpa aj ich podiel v prijatí na vysoké školy. Vidím, že na Slovensku naša myšlienka rezonuje. Energia, ktorú cítim je mojím zdrojom optimizmu, že aj lídri z Teach for Slovakia budú zdrojom zmien v školstve,“ povedala Wendy Kopp.

 

Ako potrebný impulz pre pozitívnu zmenu  program Teach for Slovakia vníma aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini: Je všeobecne známe, že do školstva sa mladí ambiciózni ľudia nehrnú. Teach for Slovakia sa chcem poďakovať za to, že sa im podarilo zviditeľniť, že mladí úspešní ľudia môžu aj v školstve veľa dosiahnuť a hoci nemajú pedagogické vzdelanie, vedia dať deťom rovnako veľa ako šikovný pedagóg a sú nesmiernou pridanou hodnotou pre naše školstvo.“  Juraj Draxler, ktorý dnes rezort školstva riadi z pozície ministra, zdôrazňuje:  „Misiou celosvetového programu Teach For All je snaha, aby jedného dňa mali všetky deti prístup k excelentnému vzdelaniu. Verím, že aj vďaka slovenskému programu Teach For Slovakia sa tento cieľ pre nás stane reálnym.“

 

Nová desiatka elitných absolventov tiež prešla náročným výberovým procesom a vybrali ju celkovo z vyše dvesto uchádzačov. Medzi novými prijatými učiteľmi sú opäť absolventi slovenských i zahraničných univerzít. Učitelia, ktorí už majú za sebou prvý rok učili napríklad v Levoči, Stráňach pod Tatrami či v Plaveckom Štvrtku. Často pracovali 12 hodín denne. Deťom sa totiž venovali aj poobede v rámci krúžkov, chodili na výlety, pripravovali si vyučovanie na ďalší deň.  Okrem toho navštevovali miestne komunity a diskutovali s rodičmi. Všetci sú dnes presvedčení o tom, že práca učiteľa je náročná a finančne veľmi nedocenená, keďže ako vyštudovaní právnici či manažéri na začiatku kariéry by zarobili aj o 50% viac.

 

Učiteľ prvého ročníka programu a absolvent manažmentu so zameraním na psychológiu na Newton College v Brane Ivan Sakin (29), ktorý sa venoval podnikaniu, mal ambície pokračovať v štúdiách na Harvard Business School.  Keď sa dozvedel o Teach for Slovakia, svoje rozhodnutie prehodnotil.  „Snažil som sa zvyšovať praxou svoje šance sa tam dostať a myslel som na svoju víziu, že sa raz ako úspešný podnikateľ budem venovať filantropii. V tomto duševnom nastavení  som sa však dozvedel o krásnom programe, ktorý hľadá ľudí na Slovensku a úplne to zmenilo moje priority,“  hovorí Ivan Sakin, ktorý svoj prvý rok učil v Dobšinejnapríklad matematiku, fyziku či informatiku. „Som presvedčený, že program zmenu prináša. Jedna vec je snažiť sa deti naučiť predmety, ktoré nemajú radi a druhá vec je uvedomovať si, aké budú mať možnosti v budúcnosti. Predstavme si o pár rokov stovky mladých lídrov z programu Teach for Slovakia zapálených pre zlepšenie vzdelávacieho systému na úroveň, na ktorú budeme všetci hrdí. Títo mladí ľudia nebudú ovplyvňovať  len deti a ich komunity, ale majú potenciál inšpirovať celú krajinu. Keď sa stane vzdelávanie skutočnou prioritou v našom štáte, tak sa udejú razantné zmeny pre všetky deti,“ dodal Sakin.  

 

 

Účastníčka prvej vlny Teach for Slovakia, Soňa Koreňová, v rozhovre s novinárkou

 

Do ďalších regiónov

Okrem politických lídrov má Teach for Slovakia dôveru a dôležitú podporu aj od  súkromného sektora, vďaka čomu sa program od septembra naštartuje aj v okresoch Bardejov a Košice. V Bardejovskom okrese program spustíme vďaka individuálnym donorom Lucii a Richardovi Markovými.

  


 

O programe

Teach for Slovakia ako nezávislá občianska iniciatíva je súčasťou prestížneho medzinárodného programu Teach for All, ktorý úspešne funguje vo viac ako 30 krajinách sveta s jednotnou víziou – zlepšiť kvalitu školstva tak, aby raz všetky deti mali vzdelanie, ktoré im dá šancu v živote uspieť. Program sa snaží pritiahnuť najtalentovanejších absolventov univerzít, aby predtým, než naštartujú svoje kariéry, išli najskôr dva roky učiť do škôl v najťažších podmienkach. V dlhodobom horizonte buduje zo svojich „absolventov“ komunitu budúcich lídrov, ktorí zažili fungovanie školstva na vlastnej koži a ako úspešné osobnosti v biznise, médiách či politike sa budú spoločne usilovať o zreformovanie systému vzdelávania na Slovensku.

Zdieľať na facebooku