Odborníci varujú pred zdravotnými a sociálnymi následkami roku v lockdowne

  Foto: Bigstock

Po roku práce z domu a online vyučovania odborníci mapujú škody a varujú pred následkami. Znepokojujúce je obzvlášť to, že zvýšený počet mladých a mladších pacientov hlásia oftalmológovia, fyzioterapeuti aj psychologické poradne. Rok práce pri obrazovkách si vybral svoju daň.

 

Reprezentatívny prieskum na tému, ako vníma svoju duševnú a fyzickú kondíciu internetová populácia Slovenska, realizovala v marci 2021 agentúra Nielsen Admosphere pre značku ASUS (Omnibus, populácia od 15 rokov).

 

90 percent slovenskej online populácie v reprezentatívnom prieskume potvrdilo, že práca s počítačmi, tabletmi a smartfónmi im prináša viacero zdravotných problémov. Pália a režú ich oči (45 %), bolí chrbát (35,6 %), majú bolesti hlavy a závraty (19 %) a opuchnuté nohy (8 %).

 

Respondenti si však všímajú a priznávajú zdraviu škodlivé návyky. Uvádzali súčasne viacero ohrození, ale takmer tri štvrtiny respondentov sa zhodli na nesprávnom sedení (73 %) a takmer polovica populácie uvádza ako škodlivé modré svetlo z obrazovky (46 %). Uvedomujú si aj ohrozenia, akými sú prejedanie sa alebo vynechávanie jedla (29 %) či slúchadlá na ušiach a hluk (19 %). Iba necelých desať percent online populácie považuje prácu s IKT vybavením za bezproblémovú.

 

Najviac negatív na práci s IKT prostriedkami nachádza veková skupina 15 – 24 rokov, kde 95 percent respondentov označilo viac ako dva škodlivé vplyvy na zdravie. Starosťami o svoje zdravie sa im približujú ich generační nasledovníci, skupina 25 – 34 rokov.

Drvivá väčšina slovenskej online populácie – až 94 percent – po roku trvalého a prerušovaného lockdownu v reprezentatívnom prieskume potvrdila, že práca z domu a online vyučovanie prinášajú dve a viacero rizík.

 

Viac ako tri štvrtiny respondentov, a to aj zhodne vo všetkých vekových skupinách, potvrdili, že najväčším rizikom pri práci z domu je strata osobných a pracovných kontaktov a izolácia. Nasleduje závislosť od sociálnych sietí, internetu a hier (52,8 %) a obezita (40,1 %).

„Nadmerné používanie digitálnych technológií spájané so závislosťou bolo najčastejšou obavou nielen rodičov a nielen na Slovensku už aj pred pandémiou,“ dopĺňa výsledky Michal Božík, psychológ a výskumný pracovník.

 

„Posilňovanie týchto obáv je z objektívnych príčin namieste, obzvlášť keď v reakcii na pandémiu neboli prijaté žiadne opatrenia na národnej úrovni, ktoré by sa zameriavali na osvetu, pomoc a podporu v oblasti duševného zdravia rodičov a detí.“

Tretina respondentov sa v prípade práce z domu a online vyučovania obáva rodinných konfliktov. Čím mladšia veková skupina, tým viac sa obávajú rodinných konfliktov a recipročne to platí na rodičov študentov.

 

Obavu zo straty osobných a pracovných kontaktov a izolácie uviedlo až 82 percent respondentov vo veku 55 rokov a viac.

Svetlo na konci lockdownového tunela nám sľubujú dáta zo štúdií realizovaných počas prvej vlny pandémie a tesne po nej v lete 2020, ktoré hovoria, že v momente, keď sa situácia zlepší, sa používanie digitálnych technológií vráti do približne rovnakého stavu ako predtým. „Pri používaní digitálnych technológií v súvislosti s lockdownom môžeme hovoriť o cyklickom výkyve, ktorý nemá trvalý ráz,“ hovorí Michal Božík.

 

Aby sme si udržali duševné zdravie a psychickú pohodu aj v ďalších dňoch, je namieste aj naďalej dbať na to, aby sme mali dostatok času na pohyb a rozhovory s našimi najbližšími. Kontrolujme si, ako trávime čas, a vyhýbajme sa jednostranným aktivitám pred obrazovkami, najmä vo večerných hodinách a tesne pred spánkom. Ak máme pocit, že situáciu nezvládame, neváhajme vyhľadať aj odbornú pomoc.

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku