iPady v školách – pokrok vo vzdelávaní

Sponzorovaný článok
  Zdroj: TRACO Computers

Bezprecedentná situácia 21. storočia, ktorou je pandémia koronavírusu, ukázala vo svete aj na Slovensku, že technológie sú neoddeliteľnou súčasťou novodobého života. S nutnosťou presunu žiakov základných, stredných aj vysokých škôl na domáce online vyučovanie narástla potreba prejsť na moderný, dynamický a flexibilný spôsob výučby. S pomocou technológií bude však možné takúto výučbu priniesť do škôl aj po návrate ku klasickému vzdelávaniu. 

 

Najpraktickejším a celosvetovo využívaným Apple zariadením vo výučbe sú iPady s operačným systémom iPadOS. iPady sú dlhodobo na čele svojej produktovej triedy, a to najmä vďaka elegantnému minimalistickému dizajnu, vysokému výkonu, výdrži batérie a intuitívnemu ovládaniu. Najväčším benefitom z hľadiska ich používania vo vzdelávaní je, že App Store, teda obchod s aplikáciami pre operačný systém iPadOS, ponúka viac ako dva a pol milióna aplikácií, z ktorých je približne 500 000 určených na vzdelávanie rôznych vekových skupín a v rôznych oblastiach školstva, od prvých príkladov až po 3D vizualizácie. Študenti aj učitelia tak majú k dispozícii študijné podklady ako knihy, videá, podcasty, konferencie a vďaka možnosti pripojenia na Wi-Fi sieť aj mnoho ďalších, ihneď dostupných formátov na rýchlejšie a dynamickejšie vzdelávanie. Oproti robustnejším notebookom a počítačom majú iPady výrazne menšie rozmery aj hmotnosť. iPad ako špička vývoja však nezaostáva vo funkcionalite, naopak, možno s ním pracovať ihneď a kdekoľvek. Stačí ho zbaliť do tašky, na cesty alebo vziať len tak do ruky, a „školu“ máte stále so sebou. Na jedno nabitie možno s iPadom pracovať celý deň. Je preto ideálnym partnerom pri vyučovaní, či už v rukách učiteľov, alebo žiakov.

 

Výhodou v rámci školstva je aj fakt, že žiaci tablety využívajú originálne a majú možnosť prejaviť vlastné schopnosti. Žiak sa teda stáva aktívnym prispievateľom v procese vzdelávania, kde navrhuje, dopĺňa a priamo komunikuje s obsahom, namiesto pasívneho konzumenta, ako to je v klasickom modeli výučby s presne vyhradenými mantinelmi. S modernou výučbou sa buduje schopnosť prejaviť sa, žiaci sa učia tímovej práci a sú odmeňovaní za reálne dosiahnuté výsledky. Kreativita a schopnosť prejaviť vlastný názor sú pre budúce generácie dôležité, preto je potrebné, aby pedagógovia tieto schopnosti u žiakov podporovali. iPady od Apple sú spoľahlivým nástrojom pre pedagógov, ktorým záleží nielen na vzdelaní, ale aj na osobnostnom rozvoji žiakov. 

 

Učitelia bezpochyby ocenia funkcie, ktoré operačný systém iPadOS ponúka na uľahčenie ich práce. Prostredníctvom aplikácie Trieda možno mať v reálnom čase prehľad o tom, ktoré aplikácie žiaci práve používajú. Zjednodušuje a zjednocuje prácu v kolektíve, ktorý môže učiteľ vďaka prehľadu lepšie viesť. Aplikácia Škola pomáha pedagógom sledovať pokrok žiakov vo vzdelávacích aplikáciách, zdieľať s nimi obsah a informácie týkajúce sa školy, od zadávania domácich úloh po pripomenutie výletu. Obrovskou výhodou možnosti sledovania pokroku žiakov je, že učiteľ môže prispôsobiť náročnosť preberanej látky každému žiakovi, niekomu môže pridať, inému, naopak, pomôcť. Každému žiakovi sa venuje osobitná pozornosť, z čoho môže vyťažiť a dosiahnuť čo najlepšie študijné výsledky. App Store ponúka pedagógom stovky ďalších overených aplikácií na plné využitie potenciálu žiakov.

 

 

Už bolo spomenuté, že iPady sa využívajú v školstve po celom svete, na medzinárodnú vlnu však naskočili pred niekoľkými rokmi aj niektoré slovenské vzdelávacie inštitúcie. Na Základnej škole Dargovských hrdinov v Humennom využíva iPad vo vzdelávaní každý pedagóg. Program 1 : 1, v rámci ktorého používajú iPad učitelia aj žiaci, na Slovensku využívajú súkromné školy Deutsche Schule Bratislava a British International School Bratislava. Všetky školy spolupracujú s autorizovaným slovenským dodávateľom iPadov TRACO Computers, partnerom Apple pre školstvo od roku 1992. www.etraco.sk 

Zdieľať na facebooku