O vyučovanie v školských záhradách je obrovský záujem. Do projektu Záhrada, ktorá učí, sa tento rok prihlásilo rekordných 209 škôl

O vyučovanie vonku majú školy stále väčší záujem.
O vyučovanie vonku majú školy stále väčší záujem. / Zdroj: gardenerspath.com

Výučba v školských záhradách si na Slovensku získava čoraz väčšiu obľubu. Do projektu Záhrada, ktorá učí sa tento rok prihlásilo rekordných 209 základných a stredných škôl. Projekt, ktorý už siedmy rok realizuje CEEV Živica, pomáha školám premieňať školské pozemky na interaktívne učebne matematiky, chémie alebo hudobnej výchovy.

 

Odpoveď na otázku, prečo je vyučovanie vonku také obľúbené, je jednoduchá. Ponúka učiteľom v porovnaní s klasickou triedou viac príležitosti na vedenie detí k skúmaniu vecí a kladeniu otázok a deťom zase prináša radosť z objavovania a motiváciu učiť sa. Pri vyučovaní v záhrade majú totiž príležitosť prejaviť sa v úplne iných zručnostiach ako v klasickej triede, navyše pobyt vonku na ne pôsobí harmonizujúco, pokiaľ tam chodia pravidelne.

 

Reálne vieme do školskej záhrady preniesť veľkú časť vyučovania z tried. A to vrátane predmetov ako je fyzika, geometria alebo výtvarná výchova. Príroda nám poskytuje všetky potrebné pomôcky a podnety (vizuálne, hmatové alebo zvukové). Výhodou je, ak ich ešte podporíme vytvorením záhradným učebných prvkov ako je napríklad jazierko, meteostanica alebo geometrické vyvýšené záhony," hovorí projektová manažérka z CEEV Živica Ivana Poláčková.

 

To, akým spôsobom si učiacu záhradu vytvoriť a ako v nej vyučovať, sa školy vybrané do projektu dozvedia na 3-dňovom kurze a tiež vďaka metodickej podpore Živice pri osobnej návšteve školy.

Počet škôl, ktoré už svoje učiace záhrady majú a využívajú ich pri vyučovaní, každoročne narastá. Momentálne ich je 37 a nájdete ich po celom Slovensku.

 

V ZŠ Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne si v rámci záhrady, ktorá učí vytvorili napríklad analematické slnečné hodiny (ukazovateľom času je tieň postavy človeka), v Badíne zase využívajú pri vyučovaní dažďovú záhradu, divoký kút a kamenný litofón (kamenný hudobný nástroj) a vo Vrbove zase hmyzí hotel a existujúci vodný prameň. Viac inšpirácii na vyučovanie s fotkami učiacich záhrad nájdete na mape škôl zapojených do projektu: www.zahradaktorauci.sk/mapa.

 

V rámci projektu sa pripravuje aj inšpiratívne jednodňové turné po Záhadách, ktoré učia na Slovensku s názvom Túlavý autobus. Akcia je naplánovaná na máj 2019 a prihlásiť sa na ňu môžu nielen zástupcovia škôl, ale aj široká verejnosť. „Tento rok navštívime autobusom 3 – 4 inšpiratívne školské záhrady, na ktorých budeme vidieť reálne ukážky vyučovania a dozvieme sa viac aj o samotnej tvorbe záhrad, do ktorých sa zapája celá škola a veľmi často aj početná miestna komunita," dodáva Poláčková.

 

Pre viac informácií odporúčame sledovať web stránku projektu www.zahradaktorauci.sk.

 


Zdroj: Živica
Zdieľať na facebooku