V Bratislave sa uskutoční najväčší festival Živých kníh a Vnímavosti

Festival Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň!
Festival Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň! / Foto: Eduma

Bratislava, 13.6.2017 - Súčasná situácia v spoločnosti ukazuje, že mladí ľudia sú často vystavení veľkému vplyvu rôznych informácií, ktoré je pre nich veľmi ťažké objektívne spracovať. Sklony k extrémizmu alebo radikálnym názorom majú v spoločnosti rastúcu tendenciu. Ako to môžeme zmeniť? Aj o tom bude festival Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň!, ktorý sa uskutoční 14. a 15. júna v Design Factory Bratislave.


Festival Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň! bude predovšetkým o tom, ako využívať príbehy ľudí s prekážkami vo vzdelávaní na školách a vo firmách. „Prvý deň chceme ukázať, ako sa to dá a druhý deň, že sa to dá,“ hovorí Janette Motlová, zakladateľka neziskovej organizácie EDUMA – Od emócií k poznaniu, ktorá festival organizuje. Podľa nej sa mladí ľudia práve vďaka príbehom stávajú vnímavejšími. Festival je vo štvrtok určený predovšetkým učiteľom, pedagógom, vychovávateľom a všetkým profesionálom, ktorí pracujú s mladými ľuďmi alebo ich zamestnávajú. V piatok je určený samotným mladým ľuďom - školám a triedam, aby sami pocítili príbehy a výpovede ľudí s prekážkami na vlastnej koži.

 

„Počas nášho festivalu prinesieme desiatky príbehov ľudí prekonávajúcich prekážky v našej spoločnosti. Považujeme to v čase silnejúceho extrémizmu za dôležitú súčasť práce s mladými ľuďmi. Na prvý pohľad sa môže zdať, že jeden príbeh nemôže nič zmeniť. No prvý pohľad často klame. Každý človek po počúvaní premýšľa  a neraz cíti potrebu niečo meniť - svoj pohľad, postoj, svoje konanie,“ vysvetľuje J. Motlová. Čím skôr v živote detí, žiakov, študentov či dospelých začneme s formovaním charakteru cez osobné stretnutia s ľuďmi, tým skôr môžeme hovoriť o tom, že Slovensko môže byť krajinou, ktorá je spravodlivá a zodpovedná k ľuďom, ktorí sú jej súčasťou.

 

Festival prinesie historicky prvýkrát najväčšiu kontaktnú Živú knižnicu na Slovensku. Na jednom mieste bude možné nájsť desiatky Živých kníh. Sú to ľudia, ktorí sú pripravení rozprávať svoj príbeh. Medzi nimi mladá tanečnica Eva s bulímiou, Maťo bez rúk, vzrastom nízka Veronika, Afgánka Zahra, ktorá musela s rodinou utiecť z Afganistanu. Nebudú chýbať ani dve sestry, ktoré utiekli ako tínedžerky zo Sýrie, nepočujúci Adam, ktorý sa živí fotografiou, adoptívni rodičia rómskych detí a mnohí ďalší.

 

Zoznam živých kníh si môžete pozrieť aj TU.

 

„Mnohokrát si neuvedomujeme, že medzi nami žijú ľudia, ktorí dennodenne prekonávajú prekážky pri spoločenskom alebo pracovnom uplatnení. Majú svoje zážitky, skúsenosti, prežité úspechy aj pády. Mnohokrát nepoznáme ich príbehy,“ hovorí J. Motlová. Naša nevšímavosť často ovplyvňuje životy tých, ktorí sú v spoločnosti prehliadaní, neviditeľní alebo nechcení. Uvedomenie si tejto hodnoty je dlhodobý proces, ktorý by sme nemali podceňovať. Vnímavá a otvorená spoločnosť je citlivá na potreby ľudí s prekážkami.

 

Celý program festivalu nájdete aj TU.

 

Festival ponúka dva dni plné zaujímavých workshopov a diskusií. Vstup na neho je bezplatný, stačí sa len zaregistrovať. Viac na www.eduma.sk

Zdieľať na facebooku