Osemročné gymnáziá sa budú posudzovať podľa objektívne merateľných kritérií

Po novom bude ministerstvo určovať záväzný počet žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka s prihliadnutím na záujem o osemročné štúdium v každom kraji.
Po novom bude ministerstvo určovať záväzný počet žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka s prihliadnutím na záujem o osemročné štúdium v každom kraji. / Foto: Bigstock

Výsledky škôl a žiakov vo výchove a vzdelávaní  či predbežný záujem žiakov o štúdium na osemročnom gymnáziu budú tiež kritériami, podľa ktorých sa bude postupovať pri určovaní počtu žiakov 1. ročníka s osemročným vzdelávacím programom pre každý nasledujúci školský rok. Počíta s tým návrh novely školského zákona z dielne poslancov SNS. V prípade jeho schválenia a nadobudnutia navrhovanej účinnosti od 1. 9. 2018 sa bude podľa nových pravidiel postupovať už v rámci prijímacieho konania pre nasledujúci školský rok 2019/2020.

 

Po novom bude ministerstvo určovať záväzný počet žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka s prihliadnutím na záujem o osemročné štúdium v každom kraji. Konkrétne v spolupráci s Inštitútom vzdelávacej politiky určí na základe vyššie uvedených kritérií koeficient pre jednotlivé kraje, ktorý sa bude násobiť zákonom ustanovenou 5 % kvótou. Ak bude záujem o štúdium na osemročnom gymnáziu vyšší, ako je to napr. v prípade Bratislavského kraja, kvóta sa na základe určeného koeficientu zvýši nad spomínanú 5 % hranicu, čo sa premietne do počtu prijatých žiakov. Takýmto spôsobom sa zabezpečí optimálne rozdelenie pre všetky kraje – v tých, ktorých je dopyt vyšší, bude kvóta vyššia, pri krajoch s nižším záujmom bude kvóta nižšia. Náklady na žiakov prijatých nad rámec nebudú  hradené zo štátneho rozpočtu, ale bude si ich musieť vykryť zriaďovateľ zo svojich vlastných zdrojov. To znamená, že v prípade štátnych i cirkevných škôl, v ktorých je bezplatné vzdelávanie garantované ústavou, nebude môcť škola vyberať školné od rodičov.

Konečné počty žiakov, ktorých je možné prijať v danom školskom roku v príslušnom kraji, teda určí ministerstvo školstva a rozpošle okresným úradom v sídle kraja. Okresný úrad z dôvodu znalosti miestnych pomerov a regionálnych požiadaviek zanalyzuje požiadavky zriaďovateľov na počty žiakov na každom gymnáziu podľa kritérií taxatívne uvedených v návrhu zákona. Zároveň tak ako doteraz prerokuje navrhované počty žiakov každého gymnázia s jeho zriaďovateľom. Následne prerozdelí počty určené ministerstvom na príslušné gymnáziá, pričom ministerstvu školstva bude prináležať kompetencia schváliť, resp.  upraviť navrhované prerozdelenie.

 

Zámerom novely je upraviť fungovanie osemročných gymnázií komplexne a systémovo  pre celé územie Slovenska, avšak s prihliadnutím na regionálne potreby jednotlivých krajov. Doterajšie problémy prijímania žiakov, ktoré avizovali zriaďovatelia v Bratislavskom kraji, kde je po osemročných gymnáziách primárne väčší dopyt, sa podarilo pozmeňovacím návrhom zákona vo februári tohto roka vyriešiť iba čiastkovo a dočasne, a to pre nasledujúci školský rok 2018/2019.



Zdroj: MŠVVaŠ SR
Zdieľať na facebooku