Ministerka školstva predloží novelu zákona o športe na zlepšenie podpory športovcov so zdravotným postihnutím

Už 9. marca 2018 sa za účasti našich športovcov začne 12. zimná paralympiáda v Pjongčangu.
Už 9. marca 2018 sa za účasti našich športovcov začne 12. zimná paralympiáda v Pjongčangu. / Foto: Pexels

Už 9. marca 2018 sa za účasti našich športovcov začne 12. zimná paralympiáda v Pjongčangu. Ide o významné medzinárodné podujatie určené pre športovcov s trvalým telesným, mentálnym a senzorickým zdravotným postihnutím.

 

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa snaží finančne podporovať športové aktivity a prostredníctvom zákona o športe prideľuje aj príspevok na šport zdravotne postihnutých (§ 75 ods. 3 písm. c) zákona č. 440/2015 Z. z.), ktorý je poskytnutý multišportovej organizácii Slovenský paralympijský výbor (SPV) ako príspevok na podporu národného športového projektu.

Na rok 2018 tento príspevok predstavuje sumu 1 958 245 eur, ktorú SPV rozdeľuje podľa účelu na:

- činnosť Slovenského paralympijského výboru v sume 1 036 023 eur,
- činnosť Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov v sume 467 144 eur,
- činnosť Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov v sume 39 165 eur,
- činnosť Špeciálnych olympiád Slovensko v sume 296 000 eur,
- činosť Deaflympijského výboru Slovenska v sume 119 913 eur.

 

Tieto finančné prostriedky MŠVVaŠ SR posiela v 25 % splátkach každý štvrťrok. Slovenskému paralympijskému výboru bola prvý februárový týždeň poskytnutá prvá splátka príspevku na športy zdravotne postihnutých, ktoré paralympijský výbor rozdelí podľa účelu.

Prvá splátka v roku 2018 predstavuje sumu 489 561,25 eura, ktorú SPV rozdeľuje podľa účelu na:

- činnosť Slovenského paralympijského výboru v sume 259 005,75 eura,
- činnosť Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov v sume 116 786 eur,
- činnosť Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov v sume 9 791,25 eura,
- činnosť Špeciálnych olympiád Slovensko v sume 74 000 eur,
- činosť Deaflympijského výboru Slovenska v sume 29 978,25 eura.

 

Ďalším významným zdrojom financovania pre národné športové zväzy je príspevok na prípravu reprezentanta zaradeného do tzv. top tímu. Avšak SPV je v zákone o športe definovaný ako národná športová organizácia, nie národný športový zväz, preto by nemal byť poberateľom tohto príspevku.

Veľmi mi záleží na tom, aby aj športovci so zdravotným postihnutím mali nárok na príspevok pre reprezentantov zaradených do top tímu. Preto som sa rozhodla pripraviť a predložiť novelu zákona o športe. Financovanie športu zdravotne znevýhodnených je v zákone nedostatočne riešené. Je potrebná prijať rýchlo novelu tak, aby nebol nikto ukrátený. Táto zmena bude mať významný sociálny rozmer a poskytne dôležité prostriedky na prípravu tých najlepších reprezentantov so zdravotným postihnutím,“ uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.

Novelu plánuje predložiť v priebehu apríla. Po jej schválení by najlepší športovci so zdravotným znevýhodnením mohli čerpať prostriedky na reprezentantov zaradených do top tímu už od septembra 2018.

Ďalšou možnosťou získania finančných prostriedkov je aj odmena za dosiahnuté výsledky na paralympijských hrách, ktoré športovcom poskytuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom. Našim športovcom držíme palce a prajeme čo najviac medailí zo Zimných paralympijských hier 2018 v Pjongčangu.


Zdroj: MŠVVaŠ SR
Zdieľať na facebooku