Slovenské vedecké projekty boli úspešné vo výzve Európskej komisie

Slovenské vedecké projekty boli úspešné vo výzve Európskej komisie
Slovenské vedecké projekty boli úspešné vo výzve Európskej komisie / Ilustračná foto: ZGA

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan na tlačovej konferencii predstavil úspechy slovenských výskumníkov, ktoré dosiahli vo výzve Teaming rámcového programu EÚ pre podporu výskumu a inovácií Horizont 2020. V celkovom hodnotení z približne 150 uchádzačov sa medzi trinásť najlepších dostali projekty Trenčianskej univerzity v Trenčíne, Slovenskej akadémie vied a Národného lesníckeho centra vo Zvolene. O ich úspechu rozhodla vysoká úroveň a excelentnosť.

Do prvej desiatky sa dostal vedecký tím z Trenčianskej univerzity v Trenčíne s projektom vybudovania Výskumného centra pre funkčné a povrchovo upravované sklá s názvom FunGlass. Vďaka nemu získal zo strany Európskej komisie aj financovanie vo forme grantu vo výške 15 miliónov eur. Medzi partnerov projektu patria aj tri zahraničné univerzity (Univerzita Friedricha Schillera z Nemecka, Erlangensko-norimberská univerzita Friedricha Alexandra aj Padovská univerzita) a Inštitút skla a keramiky v Madride, ktoré bude Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne koordinovať.

Výber projektov sa uskutočnil v dvoch fázach. Hodnotili ich nezávislí experti a najlepšie z nich postúpili do druhej fázy, v ktorej sa mohli uchádzať o príspevok až do výšky 15 miliónov eur na prevádzku centier excelentnosti na 5-7 rokov. Ten z dôvodu obmedzeného rozpočtu výzvy získal iba projekt Trenčianskej univerzity v Trenčíne.

Minister školstva prisľúbil finančne podporiť všetky tri úspešné tímy z operačného programu Výskum a inovácie. „Komisára pre vedu a výskum Carlosa Moedasa som požiadal o možnosť dodatočnej podpory slovenských projektov formou navýšenia financovania výzvy. V prípade, že to nebude možné, ministerstvo školstva je pripravené financovať tieto projekty hlavne z operačného programu Výskum a Inovácie. Na tento účel bolo vyčlenených 50 mil. eur,“ povedal minister Plavčan.

Slovenská akadémia vied uspela s projektom CEMEA, ktorý sa venuje vybudovaniu spoločného centra excelentnosti pre využitie pokročilých materiálov. V praxi by to malo znamenať, že na Slovensku bude aj naďalej pokračovať kvalitný  výskum v oblasti pokročilých materiálov, ktoré sa neskôr využijú v biomedicíne, biotechnológiách či udržateľnej energetike. „Môžeme začať s projektom, ktorý má hodnotu 30 miliónov eur. Pre akadémiu to znamená, že zriadime inštitút, ktorý sa bude starať nielen o excelentný výskum, ale do veľkej miery sa bude venovať transferu poznatkov do reálnej praxe. V spolupráci s našimi kolegami z priemyslu a za pomoci štrukturálnych fondov tak vznikne inštitúcia, ktorá na akadémií a aj v celoslovenskom meradle doteraz chýbala,“ zdôraznil predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík na tlačovej konferencii.

Vďaka projektu Národného lesníckeho centra vo Zvolene Ligno Silva sa vytvorí centrum excelentnosti integrujúce výskum, vývoj a inovačný potenciál lesníckeho priemyslu, ktoré bude racionálnym spôsobom prepájať reťazec produkcie dreva, jeho spracovanie a využitie.

 

Výzva Teaming for Excellence je súčasťou nových nástrojov na podporu šírenia excelentosti a rozširovania účasti, ktoré sú novinkami v programe Horizont 2020. Cieľom projektov je podporiť spoluprácu medzi výskumnými inštitúciami v krajinách, ktoré zaostávajú v oblasti výskumu a inovácií za priemerom EÚ, a to prostredníctvom spolupráce s excelentnými výskumnými európskymi inštitúciami a univerzitami.

Európska komisia oficiálne oznámila výsledky výzvy 23. novembra 2016 počas medzinárodnej konferencie SECID v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Zdieľať na facebooku