Do škôl prichádza celosvetový projekt zameraný na podporu zdravého stravovania detí

Do škôl prichádza celosvetový projekt zameraný na podporu zdravého stravovania detí
Do škôl prichádza celosvetový projekt zameraný na podporu zdravého stravovania detí / Foto: projectbread.org

Osvojenie si zásad zdravého stravovania v detskom veku je predpokladom dobrého zdravia nielen v detstve a počas dospievania, ale aj v dospelosti. S novým školským rokom prichádza na základné školy projekt „Viem, čo zjem“, ktorého cieľom je podporiť zdravý životný štýl u detí vo veku 9 – 12 rokov. Projekt je súčasťou celosvetového programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa realizuje v 84 krajinách sveta a iba počas roku 2015 sa doňho zapojilo spolu približne 8 miliónov detí.

„My v spoločnosti Nestlé si uvedomujeme hrozby, ktoré pre deti predstavujú civilizačné choroby spôsobené nesprávnou výživou a nedostatočnou fyzickou aktivitou. Týmto projektom chceme aj školákom na Slovensku ukázať cestu, ako si s týmito hrozbami poradiť. Veríme, že projekt „Viem, čo zjem“ im pomôže prehodnotiť nesprávne stravovacie návyky a bude ich motivovať k zmene,“ povedal Róbert Kičina, manažér pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko.

Projekt „Viem, čo zjem“ sa na Slovensku realizuje pod odborným dohľadom Úradu verejného zdravotníctva SR a účasť škôl v ňom je dobrovoľná. Školy, ktoré sa do projektu zapoja, dostanú k  dispozícii metodiku a všetky materiály pre žiakov potrebné na osvetové prednášky o zdravej výžive.

Aby téma zdravej výživy a primeraného pohybu nebola iba formálna, ale aby v žiakoch zarezonovala dlhodobo, v projekte budú realizované aktivity hlavne hravou formou, ktorá je deťom blízka.

Okrem hravých osvetových prednášok sú pre deti v projekte pripravené aj rôzne súťaže, za ktoré môžu žiaci zo zapojených škôl získať pre svoju triedu, okrem atraktívnych cien, aj body do celkového hodnotenia. Hlavnou cenou v celkovej bodovacej súťaži je príspevok pre školu na zakúpenie cvičebných pomôcok v hodnote 500 eur, aby sa aj takouto formou podnietili pohybové aktivity žiakov v škole. Príspevok na cvičebné pomôcky získa škola s najaktívnejšou triedou. Aby neboli znevýhodnené školy s nižším počtom žiakov, bude to trieda, ktorá v súťažiach získa spolu najvyšší počet bodov.

 

Základné školy sa do projektu „Viem, čo zjem“ môžu zapojiť až do 15. októbra 2016 vyplnením online prihlášky na webovej stránke viemcozjem.sk. Školy môžu prihlásiť ľubovoľný počet tried zo  4. – 7. ročníka.

 

Foto: Nestle

Zdieľať na facebooku