Únosy detí do zahraničia pribúdajú

Únosy detí pribúdajú
Únosy detí pribúdajú / Foto: Bigstock

Centrum medzinárodnoprávnej ochrany detí a mládeže MPSVR organizuje aj tento rok poradenstvo zamerané na únosy detí a pomoc pri vymáhaní výživného na deti od neplatiacich rodičov. Cieľom je varovať pred týmito negatívnymi javmi, poskytnúť odbornú, prípadne aj právnu  pomoc.

 

 

Každoročne stúpa počet únosov detí do zahraničia, pričom za prvých 6 mesiacov tohto roka ide až o 50-percentný nárast. Odborníci z centra upozorňujú, že práve letné obdobie láka pri vycestovaní jednotlivcov aj rodín za prácou či dovolenkou na nadväzovanie nových vzťahov, priateľstiev, ale aj manželstiev s inými štátnymi príslušníkmi. Do agendy po tomto období preto zákonite pribúdajú ďalšie prípady detí. Podľa riaditeľky centra Andrey Císarovej je potrebné si uvedomiť, že sa tak často stretávajú aj dve rozdielne kultúry, náboženstvá, ľudia z iných „svetov“, ktorí môžu mať odlišné názory na spôsob výchovy detí. „ Keďže každý rodič si prirodzene chráni svoje práva, práve táto rozdielnosť môže spôsobiť, že sa dieťa s ešte väčšou pravdepodobnosťou stáva nástrojom vydierania, konfliktov, a v neposlednom rade cezhraničných únosov,“ zdôrazňuje. Takisto problémy môžu vzniknúť pri rozvodoch alebo partnerských rozchodoch slovenských občanov, keď sa jeden alebo obaja rodičia rozhodnú vycestovať. Ani tam nie sú vylúčené únosy detí do zahraničia, prípadne aj zo zahraničia, ak sa napríklad na dĺžku pobytu v cudzine pozerajú odlišne.

 

Do riešenia vyhrotených situácií vstupuje Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Koná v rámci medzinárodných dohovorov. „Ak matka alebo otec odíde z miesta obvyklého pobytu dieťaťa bez toho, aby o tom druhý rodič vedel, má problém, ktorý sa musí riešiť súdnou cestou. Môže dôjsť k tomu, aby bol vydaný aj medzinárodný zatykač, ak je to trestný čin v krajine, z ktorej matka alebo otec dieťa unesie,“ podčiarkuje Císarová. Kým v rok 2015 riešilo centrum 60 prípadov unesených detí do zahraničia, v polovici tohto roka ich bolo už vyše 40. Iba v rokoch 2013 a 2014 zaznamenalo centrum pokles unesených detí. Ich počet nepresiahol 54, kým v roku 2012 sa zaoberali až 60 prípadmi. Podľa štatistík centra je najviac únosov z Anglicka, Nemecka, Rakúska a Talianska. „Za minulý rok sme boli nápomocní aj pri cezhraničnom vymáhaní výživného na deti vo výške viac 600 000 eur,“ dopĺňa Císarová.

 

 

V rámci Dňa otvorených dverí  budú radiť odborníci z Centra medzinárodnoprávnej ochrany detí a mládeže všetkým záujemcom v stredu (17. augusta) od 8.00 do 18.00 hod. v budove Ministerstva práce, soc. vecí a rodiny SR (Špitálska 8, Bratislava). Aj týmto spôsobom chcú apelovať na slovenské ženy, ale aj mužov, aby konali zodpovedne. Každá krajina má odlišné zákony a platí staré známe porekadlo “ Iný kraj iný mrav“.

Zdieľať na facebooku