Nominovať na Učiteľskú osobnosť Slovenska je možné do 5. novembra

Top 10 finalistov Učiteľ Slovenska 2022
Top 10 finalistov Učiteľ Slovenska 2022 / Foto: KI

Bratislava (25.október) – CEEV Živica a Komenského inštitút zastrešujúci prestížny titul Učiteľská osobnosť Slovenska aj v tomto roku hľadá prostredníctvom nominácií verejnosti inšpiratívnych  učiteľov a učiteľky.  Učitelia môžu byť nominovaní širokým okolím, či už kolegami, žiakmi alebo rodičmi žiakov do 5.11.2023. 

 

Význam a prínos učiteľskej profesie je nevyčísliteľný. Rovnako dôležité je tiež zvyšovať povedomie o dôležitosti tohto povolania, keďže je nevyhnutné pre zabezpečenie vzdelania celej spoločnosti. Aj to je jednou z nosných ideí ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska, ktorá je súčasťou medzinárodnej ceny Global Teacher Prize. Na Slovensku sa toto ocenenie zamerané na vyzdvihnutie tej najlepšej učiteľskej práce odovzdáva už piaty rok. Aktuálnym laureátom je učiteľ matematiky, informatiky a slovenského jazyka Rastislav Očenáš zo Sliača. Ocenenie si v minulom ročníku odniesli aj Ivica Dafčíková (Cena verejnosti) a Oľga Bystrianska (Cena zastúpenia Európskej komisie na Slovensku). 

 

Zároveň je potrebné zdôrazniť, že už samotná účasť v ocenení hovorí o výnimočnosti konkrétnych učiteľov a učiteliek, ktorí sa neboja svoju prácu ukázať, prezentovať a stať sa tak súčasťou inšpiratívnej komunity, z ktorej si môžu vziať nové podnety či cennú spätnú väzbu. Už takmer 850 kolegov, žiakov či rodičov sa rozhodlo poďakovať inšpiratívnym učiteľkám a učiteľom a nominovali ich na ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska. Píšu slová ocenenia, vďaky a obdivu, ktoré sú pre každú učiteľku či učiteľa nesmierne dôležité,“ avizuje Zuzana Labašová z Komenského inštitútu.

Na jar 2024 bude vybraná finálová desiatka a celý výberový proces vyvrcholí galavečerom v máji 2024, na ktorom bude odhalená Učiteľská osobnosť Slovenska za rok 2023. Do ocenenia sa môžu prihlasovať aj samotní učitelia do 30.11.2023

 

Učiteľskú osobnosť Slovenska na Slovensku zastrešuje mimovládna nezisková organizácia CEEV Živica a Komenského inštitút. Koná sa pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Je licencovanou slovenskou verziou Global Teacher Prize, medzinárodného ocenenia, ktoré spája komunitu inšpiratívnych pedagógov z celého sveta.

Zdieľať na facebooku