Ministerstvo školstva sa nevyjadruje k personálnym otázkam týkajúcich sa jednotlivcov

  Foto: Bigstock

Bratislava 2. februára (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR sa v zmysle zákona nevyjadruje k personálnym otázkam týkajúcich sa jednotlivcov. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie rezortu školstva v reakcii na odchod bývalého šéfa Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) Michala Rehúša, ktorý o tom informoval na sociálnej sieti v pondelok (1. 2.). Slovenská komora učiteľov (SKU) tvrdí, že so znepokojením prijala správu o odchode špičkových expertov a analytikov z ministerstva školstva. Ako tvrdí komora, tento stav napätia vníma už od začiatku nástupu nového vedenia ministerstva.
      

"IVP má od začiatku dôležitú úlohu, ktorá sa prejavila nielen v posilnení jeho postavenia v rámci ministerstva, ale aj pridelením zodpovednosti za prípravu využitia Fondu obnovy v oblasti vzdelávania," uviedol rezort školstva. Inštitút je analytický útvar ministerstva školstva a jeho poslaním je poskytovať analýzy, prognózy a podieľať sa na príprave vzdelávacej politiky. 
      

Jedným z dôvodov odchodu Rehúša je fakt, že trom jeho kolegom nepredĺžili koncom roka 2020 zmluvu a museli z ministerstva školstva odísť. Poukázal tiež na to, že v prvých týždňoch nástupu nového šéfa rezortu Branislava Gröhlinga (SaS) bola komunikácia takmer nulová. "Situácia vyústila do organizačnej zmeny, v rámci ktorej bola riadením IVP poverená Zuzana Baranovičová a ja som sa stal riaditeľom odboru stratégie v rámci IVP," opísal Rehúš. Bývalý šéf IVP poznamenal, že okrem iného žiadali otvorené a seriózne výberové konanie na post generálneho riaditeľa IVP.
      

SKU tvrdí, že ani nové vedenie ministerstva školstva nezmenilo doterajšiu kultúru fungovania. "Dôležité funkcie, oddelenia a organizácie sú obsadzované svojvoľne a mocensky bez verejných výberových konaní, transparentných kritérií a garancie odbornosti. Zdieľame presvedčenie, že IVP bol od nástupu nového ministra pretransformovaný tak, aby to priviedlo expertov k odchodu," povedal prezident SKU Vladimír Crmoman. Komora požaduje od ministra, aby urobil okamžitú nápravu tohto stavu.  
      

Bývalý šéf analytikov spochybnil, ako vedenie ministerstva pristúpilo k pandémii. "Spôsob, akým súčasné vedenie ministerstva (ne)rieši vzdelávanie počas aktuálnej krízy, je škandál, a ak sa radikálnym spôsobom nezmení prístup, dôsledky pre niektoré skupiny žiakov môžu byť fatálne," uvádza.
      

IVP mal s rezortom školstva spory už v roku 2020, keď inštitút zverejnil výsledky z dotazníkového zberu údajov o priebehu dištančnej výučby počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu. "Alarmujúce výsledky (desaťtisíce detí zostali bez prístupu k vzdelávaniu) sme chceli zverejniť čo najskôr, aby sme informovali verejnosť a aby sa prijali okamžité riešenia," dodal Rehúš.

Zdieľať na facebooku