Ministerstvo školstva pri výzve na podporu čitateľskej gramotnosti využije žiadosti z decembra

Záujemcovia v rámci výzvy na podporu čitateľskej gramotnosti nemusia o nič žiadať. Ministerstvo školstva využije ich žiadosti z decembra, keď rezort zrealizoval podobnú výzvu.
Záujemcovia v rámci výzvy na podporu čitateľskej gramotnosti nemusia o nič žiadať. Ministerstvo školstva využije ich žiadosti z decembra, keď rezort zrealizoval podobnú výzvu. / Foto: Bigstock

Bratislava 12. januára (TASR) - Záujemcovia v rámci výzvy na podporu čitateľskej gramotnosti nemusia o nič žiadať. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR využije ich žiadosti z decembra, keď rezort zrealizoval podobnú výzvu. Na sociálnej sieti o tom informoval minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).
      

"V decembri 2020 sme vyhlásili 'bleskovú výzvu' na zakúpenie kníh do škôl a školských knižníc. Od škôl nám prišlo trikrát viac žiadostí, než sme dokázali vykryť," uviedol minister školstva. Ako dodal, na tento zámer vyčlenil rezort školstva ďalších 400.000 eur. "Spolu s decembrovou výzvou tak podporíme asi 1000 škôl," povedal šéf rezortu školstva. Maximálna dotácia na jednu školu bude 800 eur.
      

Ako doplnil minister, okrem toho majú aj požiadavku na dobudovanie 273 školských knižníc z fondu obnovy v objeme 28 miliónov eur. "Čitateľskú gramotnosť, samozrejme, musíme podporiť aj prostredníctvom podpory pre učiteľov. A preto novelou školského zákona umožníme, aby vzdelávanie učiteľov a profesijný rozvoj mohli zastrešovať aj neštátne organizácie," poznamenal Gröhling. Ako doplnil, mnohí z učiteľov takéto kurzy a vzdelávanie dlhodobo využívajú, no neboli uznávané, po novom sa to však má zmeniť. Okrem toho sa vo fonde obnovy nachádza aj samostatná požiadavka určená na podporu vzdelávania učiteľov v sume 46 miliónov eur. "Celkovo by malo ísť o príspevok v objeme 300 eur na vzdelávanie učiteľa na rok," uzavrel minister.
      

MŠVVaŠ SR v pondelok (11. 1.) informovalo, že z vlastných rezerv vyčlenilo sumu šesť miliónov eur, ktoré budú určené pre školy. Polovica z vyčlenených peňazí pôjde na digitalizáciu a prioritne budú financie určené pre prvý stupeň základných škôl. Dva milióny eur smerujú do školských jedální, 400.000 eur poputuje na zakúpenie kníh a podporu školských knižníc. Finančnú injekciu v objeme 500.000 eur dostanú tiež materské školy, a to na zakúpenie didaktických pomôcok.

Zdieľať na facebooku