SAV spúšťa druhé pokračovanie projektu zameraného na boj proti odlevu mozgov

SAV spúšťa druhé pokračovanie projektu zameraného na boj proti odlevu mozgov.
SAV spúšťa druhé pokračovanie projektu zameraného na boj proti odlevu mozgov. / Foto: Pexels

Bratislava 2. novembra (TASR) - Projekt SASPRO, ktorý sa zameriava na boj proti odlevu mozgov zo Slovenska, má mať druhé pokračovanie. Príležitosť by malo dostať 40 vedcov. Na projekte spolupracuje Slovenská akadémia vied (SAV) s Univerzitou Komenského (UK) a Slovenskou technickou univerzitou (STU). TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.
      

"SASPRO 2 chce časť toku rozumu, ktorý ide von z krajiny, vrátiť späť. Verím, že tento pokračujúci projekt sa stane nukleačným zárodkom, na ktorom sa bude dať stavať, aby naši študenti neodchádzali, respektíve, aby sa tí, ktorí získajú skúsenosti v zahraničí, vrátili naspäť domov," vyjadril presvedčenie predseda SAV Pavol Šajgalík. Okrem Slovákov pôsobiacich v zahraničí je projekt určený aj pre zahraničných vedcov, ktorí majú záujem prísť na Slovensko.
      

Cieľom projektu je podľa SAV posilniť vedecké pracoviská, zlepšiť spoluprácu medzi vedeckými a aplikačnými sektormi či podporiť multidisciplinárne prístupy riešenia projektov. "Rovnako je snahou prehĺbiť prepojenie SAV, STU a UK navzájom, podporiť ich spoluprácu so zahraničnými pracoviskami a vybudovať sieť kontaktov, ktorá uľahčí medzinárodnú spoluprácu," informovala hovorkyňa.
      

Projekt má hodnotu deväť miliónov eur. "Každá z univerzít prijme na svoje pracoviská po desať vedcov a zvyšných 20 bude pôsobiť na ústavoch SAV," ozrejmila s tým, že program umožňuje vedcom uchádzať sa o pracovný pobyt od 12 do 36 mesiacov. Žiadosti môžu podávať do 1. marca 2021.

Zdieľať na facebooku