Prieskum medzi učiteľmi: Až 31 percent učiteľov 2. stupňa si myslí, že očkovanie proti koronavírusu je prípravou na čipovanie ľudí (VIDEO)

Prieskum medzi učiteľmi ukázal, že aj medzi nimi sa hojne šíria konšpirácie a hoaxy.
Prieskum medzi učiteľmi ukázal, že aj medzi nimi sa hojne šíria konšpirácie a hoaxy. / Zdroj: Strana SPOLU

Bratislava 19. októbra (TASR) – Až 62 percent učiteľov si myslí, že vláda nezvláda súčasnú situáciu s pandémiou nového koronavírusu. Polovica oslovených učiteľov druhého stupňa základných škôl sa vyjadrila, že vláda neinformuje o novom koronavíruse pravdivo. Takmer tretina (31 percent) učiteľov si myslí, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si dala vypracovať mimoparlamentná strana Spolu a Európska ľudová strana (EPP) medzi učiteľmi druhého stupňa základných škôl.

 

"Boj s pandémiou určite nie je ľahká záležitosť. O to viac je potrebné, aby do tejto neistoty vstupovala vláda zrozumiteľne," uviedol predseda strany Spolu Juraj Hipš na fakt, že 62 percent učiteľov si myslí, že vláda nezvláda súčasnú situáciu so šírením nového koronavírusu. Dôveryhodnosti vlády by podľa neho prospela rozvaha, jasný plán a pravidelné a včasné oznamovanie pripravovaných opatrení.

 

Takmer polovica učiteľov sa stavia kriticky aj k spôsobu, akým zvládlo ministerstvo školstva prvú vlnu koronakrízy. "Nespokojnosť sa týka zabezpečenia hlasových a dátových služieb pre učiteľský zbor. Drvivá väčšina učiteľov si náklady musela hradiť zo svojich vlastných zdrojov," vysvetlil Hipš. Chýbala aj metodická podpora, za nedostatočnú ju považovala taktiež takmer polovica učiteľov.

 

Skoro polovica učiteľov nedôveruje vláde, že poskytuje o novom konoravíruse pravdivé informácie. Mnohí dôverujú konšpiračným médiám a spochybňujú vedecké poznatky o ochorení COVID-19. Z prieskumu vyplýva, že 44 percent učiteľov považuje nový koronavírus za bežné chrípkové ochorenie. Tomu, že pravidelné nosenie rúšok má negatívne zdravotné dôsledky, verí 39 percent učiteľov. Takmer tretina (31 percent) učiteľov na druhom stupni základných škôl si myslí, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí.

 

Takmer tretina (31 percent) učiteľov si myslí, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí. / Zdroj: Focus pre Spolu a EPP

 

"Čaká nás dlhý boj s manipulatívnymi dezinformáciami a zápas o silu faktov vo verejnom priestore. Potrebujeme kombináciu domácich a európskych riešení," uviedol europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu). Podľa neho je potrebné zasiahnuť aj voči dezinformáciám na sociálnych sieťach. Ako tvrdí, tie musia byť zodpovedné za obsah, ktorý medzi ľudí šíria.

 

Podľa 31 percent učiteľov vznikol nový koronavírus v prírode, 30 percent učiteľov si myslí, že bol vytvorený umelo v laboratóriu, odkiaľ bol zámerne rozšírený medzi ľudí. O jedno percento menej (29 percent) učiteľov si myslí, že bol vytvorený umelo v laboratóriu, odkiaľ sa dostal náhodne von.

 

Prieskum tiež prezradil, aké médiá učitelia považujú za dôveryhodné. 

Názory učiteľov 2. stupňa, ktoré médiá sú podľa nich dôveryhodné či nedôveryhodné. / Zdroj: Focus pre Spolu a EPP

 

Agentúra Focus zrealizovala prieskum na vzorke 518 učiteľov druhého stupňa základných škôl v termíne od 25. septembra do 4. októbra.

 

Čítajte viac o téme: Hoaxy a dezinformácie
Zdieľať na facebooku