Ministerstvo školstva, ŠPÚ a pedagogické fakulty podpísali memorandum

Študenti pedagogických a príbuzných odborov budú pomáhať vzdelávať žiakov základných škôl buď individuálne, alebo skupinovo.
Študenti pedagogických a príbuzných odborov budú pomáhať vzdelávať žiakov základných škôl buď individuálne, alebo skupinovo. / Foto: Pexels

Bratislava 28. septembra (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) a viaceré pedagogické fakulty univerzít podpísali v pondelok memorandum, ktorého cieľom je zabezpečenie doučovania pre žiakov s potrebou podpory pre príčinu zavretia škôl počas pandemického obdobia.
      

Časť žiakov zostala v minulom školskom roku bez možnosti zapojiť sa do vzdelávania, vzhľadom na to, že nie všetci mali možnosť vzdelávať sa online. Riaditeľka ŠPÚ Miroslava Hapalová uviedla, že medzi žiakmi vznikli rozdiely v ich vedomostiach, preto je podľa nej potrebné ich vyrovnať.
      

Hapalová priblížila, že študenti pedagogických a príbuzných odborov budú pomáhať vzdelávať žiakov základných škôl buď individuálne, alebo skupinovo. "Doučovať budú tých žiakov, ktorých samotní učitelia identifikujú, že majú ťažkosti so vzdelávaním," spresnila Hapalová.
      

Štátnu tajomníčku rezortu školstva Moniku Filipovú teší, že sa spečatila táto spolupráca. "Verím, že táto spolupráca bude prospešná a nápomocná nielen pre deti základných škôl, ale prinesie aj praktické skúsenosti pre študentov vysokých škôl," uviedla Filipová.
      

Základné školy sa môžu do programu od pondelka prihlasovať cez formulár na webe Učíme na diaľku. "Pokiaľ by si takto chceli školy zabezpečiť doučovanie ešte v tomto polroku školského roka, odporúčame im, aby tak urobili do konca októbra. Bude možné prihlasovanie aj v priebehu školského roka, lebo si uvedomujeme, že tento program nastavujeme dlhodobo," povedala Hapalová. V prípade, že základná škola prejaví záujem, ŠPÚ prepojí základnú školu s najbližšou vysokou školou. Vysoká škola následne priradí konkrétneho študenta ku škole a študent začne s doučovaním žiakov. Ako tvrdí Hapalová, predpokladá sa, že jeden študent bude doučovať maximálne dve hodiny týždenne. Ak sa škola dostane do červenej fázy, doučovanie môže prebiehať aj online.
 

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku