B. Gröhling: Budeme robiť všetko preto, aby sa o minulosti pravdivo učilo

9. september stal pamätným dňom, keď si slovenská verejnosť pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia.
9. september stal pamätným dňom, keď si slovenská verejnosť pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia. / Foto: Bigstock

Bratislava 10. septembra (TASR) – Budeme robiť všetko preto, aby sa o minulosti pravdivo hovorilo a učilo. Pri príležitosti stredajšieho (9. 9.) Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia to vo štvrtok v Slovenskom národnom múzeu (SNM) – Múzeu židovskej kultúry v Bratislave uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). TASR o tom informoval riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
      

Po prehliadke stálej expozície múzea sa šéf rezortu školstva k otázke holokaustu vyjadril, že je to najtragickejšia udalosť 20. storočia v slovenských dejinách, s ktorou sa dodnes niektorí Slováci nedokázali vyrovnať. Okrem toho ocenil prácu múzea v oblasti boja proti antisemitizmu, xenofóbii či rasizmu, ale aj rozsah a spôsob, akým sa múzeum snaží pomáhať na tomto poli vzdelávacím inštitúciám na Slovensku.
      

"Je veľmi dôležité pravdivo si pripomínať našu minulosť. Ťažko sa mi pozerá na to, že aj túto, jednu z najtragickejších etáp našej histórie, dokáže niekto spochybňovať. Budeme robiť všetko preto, aby sa o minulosti spravodlivo hovorilo a učilo," uviedol minister. V tejto súvislosti vyzdvihol aj zásluhy a snahu sprístupniť stálu expozíciu holokaustu v Seredi, ktorú považuje za mimoriadne dôležitú pri výchove k tolerancii a humanizmu na základe spoznávania minulosti.
      

V stredu 9. septembra uplynulo 79 rokov, odkedy vláda vojnovej Slovenskej republiky (1939 - 1945) vydala nariadenie č. 198/1941 o právnom postavení Židov - takzvaný Židovský kódex. Práve preto sa 9. september stal pamätným dňom, keď si slovenská verejnosť pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

Zdieľať na facebooku