B. Gröhling: Učitelia sa tešia na návrat do škôl, rozhodne sa v pondelok

Minister školstva dnes pokračoval na východe v diskusii o otváraní škôl. 
Minister školstva dnes pokračoval na východe v diskusii o otváraní škôl.  / Foto: TASR

Minister školstva dnes pokračoval v diskusii o otváraní škôl na východe

 

Košice 15. mája (TASR) – Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) počas piatkovej návštevy základných a stredných škôl v piatok v Košiciach pokračoval v diskusiách o potenciálnom otváraní škôl v rámci uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Potvrdil, že rozhodnutie v tomto smere by malo padnúť v pondelok 18. mája.
      

Do škôl by sa mali vrátiť najprv deti v materských školách (MŠ) a žiaci prvého stupňa základných škôl spolu s piatakmi. "Musím povedať, že bolo aj nadšenie z tej druhej strany, čiže učitelia sa veľmi tešia, že pôjdu už do škôl, ja to podporujem a verím, že spoločne to zvládneme," uviedol minister pre novinárov.
      

Aké bude pondelkové rozhodnutie, však minister nechcel predpovedať. "Naozaj až po stretnutí s epidemiológmi budeme vedieť nejaký dátum, od ktorého sa to bude odvíjať," povedal. Zopakoval, že od rozhodnutia je potrebný týždeň až dva na prípravu otvorenia škôl. "Všetky metodické a iné pokyny sa u nás už spracúvajú, ale potrebujeme ich následne potom posunúť zriaďovateľom, aby aj oni na základe tých pokynov mohli zvážiť, či pôjdu do otvorenia škôl a za akých podmienok," dodal Gröhling.
      

Školy a školské zariadenia sú z dôvodu šírenia nového koronavírusu zatvorené od marca. Počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách sa vzdelávanie realizuje dištančnou formou.
      

Košický primátor Jaroslav Polaček ocenil prístup a komunikáciu ministerstva školstva s mestom ako zriaďovateľom. Uviedol, že podľa interného prieskumu magistrátu dve tretiny rodičov sú pripravené na to, aby deti opäť pustili do škôl.
      

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka označil za múdre otvárať školy len čiastočne. Ocenil tiež ponechanie vzdelávania na diaľku pri stredoškolákoch, dištančná forma sa podľa neho na stredných školách v kraji úspešne odskúšala.  
      

Gröhling zavítal na košické základné školy Bernolákova a Hroncova, na Gymnázium Park mládeže a Strednú priemyselnú školu (SPŠ) elektrotechnickú. V programe mal aj stretnutia s rektormi Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku