Vláda chce podporiť otvorenie trhu s učebnicami, vyplýva z programového vyhlásenia vlády

Ambíciou vládneho kabinetu je umožniť školám nakupovať učebnice podľa vlastného výberu.
Ambíciou vládneho kabinetu je umožniť školám nakupovať učebnice podľa vlastného výberu. / Foto: Bigstock

Bratislava 21. apríla 2020 (TASR) – Otvorenie trhu s učebnicami plánuje podporiť vláda, vyplýva to z programového vyhlásenia vlády (PVV) v oblasti školstva. Zároveň chce vládny kabinet zabezpečiť chýbajúce učebnice, podporiť tvorbu tých kvalitných, ako aj ich bezplatných elektronických verzií.
      

Ambíciou vládneho kabinetu je umožniť školám nakupovať učebnice podľa vlastného výberu so zabezpečením príslušných finančných prostriedkov. Zároveň plánuje podporiť aktivity škôl v spolupráci so zamestnávateľmi a vysokými školami s cieľom identifikovať talenty, podporiť ich rozvoj a zabezpečiť, aby mali možnosť zostať na Slovensku po ukončení štúdia.
      

"Žiakom chýba dostatok času na zvládnutie kľúčových kompetencií a na rozvoj iných oblastí a súvislostí života. Preto je čas posunúť sa od zvyšovania množstva vyučovacích hodín ku kvalitnému vzdelávaciemu času, aby mali žiaci a študenti dostatočný priestor na hlbšie porozumenie obsahu vzdelávania," uvádza sa v PVV v oblasti základného a stredného školstva. Vláda preto plánuje prijať opatrenia na skvalitnenie podmienok vzdelávacieho procesu v základných a stredných školách, otvoriť diskusiu o zvyšovaní kvality školy, spojenú s vyhodnocovaním efektívnosti vynaložených prostriedkov na vzdelávanie.
      

Podľa PVV by sa mala redefinovať aj úloha školskej inšpekcie a podporená by mala byť práca pedagogických zamestnancov zvýšením počtu odborných zamestnancov, školských špeciálnych pedagógov a pedagogických asistentov priamo na školách.
      

PVV v pondelok (20. 4.) v Národnej rade SR predložil premiér Igor Matovič (OĽaNO). Po diskusii o jeho obsahu má parlament hlasovať o vyslovení dôvery novej vláde.

Zdieľať na facebooku