Plat učiteľa s vysokou školou je nižší ako plat maturanta, vyplýva z analýzy

Plat učiteľa
Plat učiteľa / Foto: Bigstock

Bratislava 27. marca (TASR) – Plat učiteľa s vysokou školou je nižší ako plat maturanta. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, zverejnenej pri príležitosti sobotného (28. 3.) Dňa učiteľov. Analýza ukazuje, ako je toto dôležité povolanie oceňované v porovnaní s inými profesiami na Slovensku. Práca učiteľov či vychovávateľov je podľa analýzy, paradoxne, vnímaná výraznejšie teraz, keď sú zatvorené školy. TASR o tom informovala hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová.
      

V analýze sa porovnávali priemerné základné mzdy s údajmi o tabuľkových platoch z ministerstva školstva. Ukazuje sa, že medzi nástupnými mzdami učiteľov a iných zamestnancov na trhu práce sú značné rozdiely. "Základný plat začínajúceho zamestnanca s maturitou predstavuje v priemere 924 eur v hrubom. Táto suma je vyššia, ako je nástupný plat učiteľa základnej či strednej školy s vysokoškolským vzdelaním. Mzda podľa tabuliek ministerstva predstavuje v tomto prípade 915 eur v hrubom," vyplýva z analýzy. Najnižší nástupný pedagogický plat je aktuálne vo výške 738,50 eura v hrubom. Takáto mzda je určená napríklad pre začínajúce vychovávateľky alebo učiteľky materských škôl s maturitou.
     

Analýza pripomína regionálne rozdiely na Slovensku, ktoré však tabuľkové platy pedagógov neberú do úvahy. "Je teda veľký rozdiel, ak nástupný plat učiteľa porovnávame v hlavnom meste alebo napríklad v Prešovskom kraji. V prešovskom regióne predstavuje nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa v priemere 912 eur v hrubom. Začiatočnícke platy učiteľov sú tu takmer na tej istej úrovni," vyplýva z analýzy.
      

Veľký rozdiel je možné sledovať v Bratislavskom kraji. "Priemerný nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa tu predstavuje 1351 eur v hrubom," píše sa v analýze. Kým v Bratislave je plat stredoškolského učiteľa s desaťročnou praxou podľa analýzy na úrovni platu kuriéra, v Prešove sa dá mzda učiteľa na základnej škole s päťročnou praxou prirovnať ku mzde na odborných pozíciách, ako je napríklad inžinier kvality. Porovnávanie konkrétnych povolaní tiež ukázalo, že priemerný plat predavača v Trnave je takmer o 100 eur vyšší ako plat vychovávateľa.

Zdieľať na facebooku