Články: Pre študentov
O projekte

 

Najväčší detský čitateľský maratón chce pritiahnuť deti a mládež ku knihám

TASR
Autor článku
Foto: Bigstock
Čitateľský maratón organizuje Linka detskej istoty. / Foto: Bigstock

Bratislava 28. mája (TASR) - Kniha má veľký význam pre rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka. "Pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby," tvrdia zástupcovia neziskovej organizácie Linka detskej istoty (LDI), ktorí vo štvrtok (30. 5.) realizujú 12. ročník najpočetnejšieho detského čitateľského maratónu na Slovensku s názvom Čítajme si.
      

Čitateľský maratón je jedným zo spôsobov, ktorými LDI reaguje na podnety detí z poradenskej linky pre deti a mládež na čísle 116 111. Podľa poradcov na linke sa asi 30 percent hovorov nedá označiť inak ako volanie detí po väčšej pozornosti od dospelých. Telefonáty sa týkajú aj detských záujmov, nedostatku aktivít a nudy.
      

Šesťhodinový čitateľský maratón chce predovšetkým pritiahnuť deti a mládež ku knihe a podujatie využiť aj na prekonanie doterajšieho rekordu z roku 2018, keď naraz čítalo 46.040 detí po celom Slovensku.
      

Čítať sa bude v mnohých knižniciach, školách a kluboch po celom Slovensku. V kníhkupectve v bratislavskom nákupnom centre budú žiaci základnej školy čítať a besedovať na tému Deti a čítanie. Na besede sa zúčastnia aj spisovateľka a autorka viacerých kníh pre deti Katarína Škorupová, psychológovia, pedagógovia a ďalší hostia. Krstnou mamou podujatí Čítajme si je od ich začiatku spisovateľka Oľga Feldeková.
      

"Kniha vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami, ponúka chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou, relaxovať," tvrdia zástupcovia LDI. Kniha podľa nich ľudom poskytuje množstvo informácií, inšpirácií a vedomostí.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.