Bratislava 10. mája (TASR) - Poslanci Národnej rady SR na dnešnej parlamentnej schôdzi prelomili veto prezidenta Slovenskej republiky v prípade zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch.
Týmto rozhodnutím sa zákonodarcovia nestotožnili s námietkou prezidenta SR, že nová právna norma nie je v súlade s Ústavou SR. Prechodné obdobie na vyplácanie príplatkov v profesijnom rozvoji sa totiž po konzultácii so školskými odborármi predĺžilo na 7 rokov a kreditový systém sa nezruší, kým nebude účinný nový zákon a nenahradí ho efektívnejší systém profesijného rozvoja učiteľov.
Rezort školstva pri príprave novej právnej normy vychádzal v ústrety požiadavkám profesijných a stavovských organizácií, aby sa vytvoril priestor na participáciu všetkých subjektov, ktoré zastupujú pedagogických a odborných zamestnancov. Ministerstvo školstva predĺžilo lehotu pri podávaní zákona do medzirezortného pripomienkového konania, o ktorý požiadal Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, čo je najreprezentatívnejšia organizácia zastupujúca takmer 50 000 pedagogických a odborných zamestnancov.
Návrh prešiel rozsiahlymi diskusiami pracovných skupín, riadnym legislatívnym procesom a do prípravy boli zapojené všetky relevantné subjekty. Práve tento participatívny proces svedčí o tom, že počas celej tvorby zákona ministerstvo školstva rokovalo s reprezentatívnymi organizáciami a zohľadňovalo pripomienky a požiadavky z ich strany.
Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch má priniesť nové právo na ochranu pred sociálno-patologickými javmi na pracovisku, akými sú mobbing, bossing, ale aj staffing (šikanovanie nadriadených), zavedenie inštitútu Etického kódexu, profesionalizáciu výkonu pedagogickej a odbornej činnosti, prispôsobovanie ďalšieho vzdelávania potrebám škôl a školských zariadení, novú kategória odborného zamestnanca – kariérový poradca či znižovanie úväzkov niektorých kategórií zamestnancov. Rozšíril sa o možnosti príplatkov za inovačné vzdelávanie, prechodné obdobie na vyplácanie príplatkov v profesijnom rozvoji sa predĺžilo na 7 rokov, odstránila sa povinnosť špecializačného vzdelávania pre triednictvo, zvýšil sa príplatok za jazykovú skúšku a pod.
Všetky navrhované, ako aj dodatočné zmeny vyrokované odborármi sú v prospech učiteľov a odborných zamestnancov a zabezpečujú, aby v budúcnosti nedošlo k zníženiu 12-percentných príplatkov v novom vzdelávacom systéme.