Články: Pre študentov
O projekte

 

V rámci schémy na návrat odborníkov bolo vlani obsadených 13 miest

TASR
Autor článku
Foto: Bigstock
  Foto: Bigstock

Bratislava 20. februára (TASR) – V rámci Podpornej schémy na návrat odborníkov zo zahraničia bolo vlani podporených 13 pozícií, z toho štyri miesta boli pre mladých odborníkov a deväť pre pozíciu expertov. Podporené boli aj tri žiadosti o inštitucionálnu podporu, na ktoré bolo vyčlenených 222.283 eur. Vyplýva to zo Správy o implementácii Podpornej schémy na návrat odborníkov zo zahraničia za rok 2018, ktoré v stredu vzala vláda na vedomie.


V roku 2018 bol na zabezpečenie schémy alokovaný rozpočet vo výške jeden milión eur, z ktorého sa vyčerpalo 969.785 eur. Vlani mohla byť výška príspevku pre jednotlivca najviac 10.000 eur pre mladého odborníka a 50.000 eur pre experta. Príspevky pre jednotlivcov sú na základe pravidiel schémy vyplácané v dvoch častiach, jedna pri obsadení pozície a druhá po jednom roku zotrvania na danej pozícii. Súčasne platí, že príspevky pre pozície obsadené v poslednom kvartáli sa vyplácajú až v nasledujúcom roku. 

 

"Zo schémy v roku 2018 bolo poskytnutých 17 finančných príspevkov a trom jednotlivcom bol schválený príspevok, ktorý bude vyplatený v roku 2019," uvádza sa v materiáli z dielne rezortu školstva. Na príspevky jednotlivcov bolo vyplatených 305.000 eur, na inštitucionálne projekty dokopy 639.785 eur. 

 

"Z implementácie schémy v roku 2018 vyplýva, že aj napriek menšiemu počtu vypísaných pozícií vyplývajúceho z menšieho počtu vyhlásených výziev, narástol celkový počet zamestnaných a podporených jednotlivcov, ktorý poukazuje na zvýšený záujem zo strany jednotlivcov zo zahraničia o návrat, respektíve využitie návratovej schémy," uvádza sa v správe. Všetky príspevky inštitucionálnej podpory schválené v roku 2018 smerovali do akademického sektora.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Financie v školstve
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si učiteľ? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a inšpirácie z oblasti vzdelávania.