Medzinárodná konferencia programu PIAAC potrvá do štvrtka

5. Medzinárodná konferencia programu PIAAC
5. Medzinárodná konferencia programu PIAAC / Foto: Bigstock

Bratislava 28. novembra (TASR) – Za účasti ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej (nominantka SNS) sa v utorok (27. 11.) konalo slávnostné otvorenie 5. Medzinárodnej konferencie programu PIAAC. Podujatie, ktoré sa koná v rámci aktuálneho Týždňa celoživotného učenia, potrvá do štvrtka (29. 11.). TASR o tom informoval rezort školstva.


Stretnutie odborníkov a medzinárodných expertov na vzdelávanie organizuje OECD v spolupráci so slovenským ministerstvom školstva. Jeho cieľom je využiť poznatky o kompetenciách dospelých získané v rámci programu PIAAC pri tvorbe príslušných politík, napríklad v oblasti celoživotného vzdelávania. 

 

Na otvorení konferencie sa zúčastnil aj Andreas Schleicher, riaditeľ sekcie pre vzdelávanie a zručnosti OECD, ktorý je zároveň aj osobitným radcom generálneho tajomníka OECD Josého Ángela Gurríu pre oblasť vzdelávacej politiky. Schleicher odporučil Slovensku aj naďalej rozvíjať politiky v oblasti zručností a prevencie ich medzier v kontexte dopytu na trhu práce. "Viac vzdelávania neznamená automaticky dosiahnutie lepších zručností," povedal. Podporil tiež prepojenie medzi učením sa a prostredím práce, rovnako ako vzdelávanie pracovníkov vo firmách. Informácie o možnostiach ďalšieho vzdelávania dospelých majú byť ľahko dostupné a rovnako je potrebné uznávať a certifikovať úrovne dosiahnutých vedomostí, zručností a kompetencií.

 

Podľa ministerky Lubyovej tradičné vzdelávanie pozostávalo v minulosti z jedného obdobia v detstve a mladosti, v ktorom sa získala väčšina zručností. Potom ľudia už len okrajovo zlepšovali svoje zručnosti na pracovisku prostredníctvom formálneho, neformálneho a informálneho učenia sa. "Tento model je však neudržateľný, pretože je momentálne éra rýchlych zmien, ktoré od jednotlivcov vyžadujú, aby sa neustále učili nové zručnosti. Vzdelávanie v dospelosti preto nadobudlo významné postavenie," uviedla.

 

Piata výročná konferencia je zameraná na program medzinárodného hodnotenia kompetencií dospelých, tzv. PIAAC. Ide o najväčší a najkomplexnejší prieskum zameraný na mapovanie schopností a zručností dospelých realizovaný pod záštitou OECD. Cieľom výskumu PIAAC je cyklické sledovanie zmien a vývoja potrebných zručností pre 21. storočie, kvalifikovanosti pracovnej sily na trhu práce, a to v národnom kontexte, ale s medzinárodnou porovnateľnosťou.

Čítajte viac o téme: Konferencie | Semináre
Zdieľať na facebooku