Malá revolúcia vo Francúzsku: Deťom na školách úplne zakážu mobilné telefóny

Francúzi neboli spokojní, že deti trávia počas školy prestávky na svojich smartfónoch a nesocializujú sa.
Francúzi neboli spokojní, že deti trávia počas školy prestávky na svojich smartfónoch a nesocializujú sa. / Foto: Bigstock

Vo Francúzsku hovoria o malej revolúcii. Deťom zakázali v školách mobilné telefóny. Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer v nedeľu večer potvrdil plánovaný úplný zákaz mobilných telefónov na základných a nižších stredných školách, teda pre žiakov do 15 rokov.

 

Francúzsky internetový portál The Local na svojej webovej stránke citoval J.-M. Blanquera, ktorý uviedol, že „teraz sa už deti cez prestávku nehrajú, len sa pozerajú do svojich smartfónov a z uhla pohľadu výučby je to problém“.

Podľa ministra tento krok pomôže aj v boji proti kybernetickej šikane. Pripustil tiež, že nie je proti zavedeniu nosenia uniforiem na školách. Zákaz mobilných telefónov bol taktiež súčasťou predvolebných prísľubov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Zavedenie takéhoto komplexného zákazu môže byť podľa učiteľských odborov problematické, pretože rodičia často kontaktujú svoje deti počas prestávok. Odbory zároveň vyjadrili pochybnosti nad tým, ako bude v praxi možné uistiť sa, či deti pri sebe nemajú mobilné telefóny.

V roku 2015 vlastnilo podľa štatistík smartfóny viac ako 80 percent francúzskych žiakov, v roku 2011 to však bolo len 20 percent.

Čítajte viac o téme: Technológie
Zdieľať na facebooku