Prezident vymenoval 30 nových profesorov, apeloval na kvalitu školstva

Prezident Andrej Kiska vymenoval v pondelok 30 nových profesorov a profesoriek vysokých škôl.
Prezident Andrej Kiska vymenoval v pondelok 30 nových profesorov a profesoriek vysokých škôl. / Foto: TASR

Bratislava 4. decembra (TASR) - Prezident Andrej Kiska vymenoval v pondelok 30 nových profesorov a profesoriek vysokých škôl. Počas príhovoru uviedol, že zachytil výsledky jedného prieskumu, kde ľudia odpovedali, že popri hrozbe teroristických útokov, rastúcej či prehlbujúcej sa sociálnej nerovnosti je práve úpadok nášho školstva to, čoho sa pre budúcnosť našej krajiny obávajú najviac.
"Žiaľ, je veľa dôvodov obávať sa. Či ide o veľavravné výsledky merania PISA. Či o váhavosť, s akou sa narába s pôvodne reformným dokumentom Učiace sa Slovensko. Či o stále chabé výsledky slovenskej vedy a výskumu – až na zopár individuálnych výnimiek – v európskom či svetovom porovnaní," poznamenal. Podľa Kisku v školstve, v celom systéme výchovy a vzdelávania, od detí v predškolskom veku až po študentov vysokých škôl, máme jeden problém, a to priemernosť.
V príhovore sa dotkol aj toho, že vzdelaní mladí ľudia odchádzajú do zahraničia a na Slovensko sa už nevrátia. "Myslím si, že tejto priemernosti by sme mali povedať dosť. A očakávam práve od vás, že aj váš hlas bude počuť. Že budete schopní pomenovať problémy, že budete hľadať riešenia a na ich presadení budete otvorení spolupráci s tými, ktorí sú za to politicky zodpovední," podotkol prezident.
Na Slovensku tak pribudli profesori aj z takých odborov, ako je metrológia, matematika, politológia, manažment, dizajn, krajinárstvo, sociálna práca.
Prezident naposledy menoval profesorov v máji tohto roku. Vtedy si z jeho rúk prevzalo dekréty 30 profesorov, v roku 2016 ich vymenoval dokopy 62.

Zdieľať na facebooku