Hokejovým talentom sa v ZŠ na Vagonárskej ul. venujú viac ako 40 rokov

 Hokejová základná škola (ZŠ) v Poprade – Spišskej Sobote sa mladým talentom venuje už viac ako štyri desiatky rokov.
Hokejová základná škola (ZŠ) v Poprade – Spišskej Sobote sa mladým talentom venuje už viac ako štyri desiatky rokov. / Foto: Shutterstock

Poprad 13. novembra (TASR) – Hokejová základná škola (ZŠ) v Poprade – Spišskej Sobote sa mladým talentom venuje už viac ako štyri desiatky rokov. Hoci záujem o tento šport je podľa jej riaditeľky Adriány Oravcovej menší, za posledných desať rokov klesol počet športujúcich detí o približne stovku, stále sa im však darí zapĺňať športové triedy mládežou z Popradu i okolitých obcí.
"Jedna z najstarších zmienok o škole v Spišskej Sobote pochádza z roku 1953. Pôvodné priestory v troch budovách nevyhovovali hygienickým požiadavkám, a tak bolo v roku 1971 rozhodnuté, že sa začne stavať nová škola. Prvý školský rok otvorili v nových priestoroch v roku 1975, fungovalo tu vtedy 21 tried," priblížila históriu ZŠ s materskou školou na Vagonárskej ulici Oravcová. O rok neskôr tu boli zriadené aj prvé hokejové triedy, a práve vtedy sa začala škola orientovať na tento druh športu.
Prvá hokejová trieda však vznikla na území Popradu v roku 1967, a to v ZŠ na vtedajšej Marxovej ulici, dnes Francisciho II. Neskôr pribudli špecializované triedy aj v ďalších školách, konkrétne vo Veľkej a ZŠ 29. augusta. "Medzi prvých hokejových učiteľov tu patrili Rudolf Gurka, Juraj Soják a v neposlednom rade aj Štefan Bednár," priblížil miestny hokejový nadšenec Rastislav Ovšonka, ktorý je okrem iného aj autorom knihy mapujúcej históriu hokeja pod Tatrami. Kedysi mala podľa neho v Poprade takmer každá ulica svoj hokejový tím a hokej sa hral takmer všade. Až neskôr, keď sa v roku 1973 dokončil terajší zimný štadión, sa hokejové triedy situovali do Spišskej Soboty, kde sú dodnes.
V súčasnosti je tu dohromady 20 tried, v ktorých sa učí 425 žiakov. Necelú polovicu z nich tvoria športovci, okrem hokejistov je tu od roku 2008 vzdelávací proces prispôsobený aj plavcom. "Našou výhodou je poloha v historickom centre v blízkosti mestského zimného štadióna a akvaparku," zdôraznila riaditeľka. V areáli školy je zároveň nové multifunkčné ihrisko, na ktorom sa môžu žiaci taktiež venovať športovej príprave. Jeho súčasťou je aj inline a bežecká dráha. Deti v športových triedach majú týždenne štyri hodiny športovej prípravy, ktorú škola realizuje v spolupráci s miestnym hokejovým a plaveckým klubom. "Tieto triedy sú zriadené od 5. ročníka, ale tzv. predprípravka funguje už do 3. ročníka," dodala Oravcová.
Škola chce podľa nej v budúcnosti skvalitňovať podmienky na športovú prípravu detí. V súčasnosti rekonštruujú prístupové chodníky a cesty, v pláne sú aj ďalšie úpravy interiéru či zriadenie jazykového laboratória. "V uvedenom vonkajšom areáli by sme chceli vytvoriť tzv. workoutové fitnesihrisko," priblížila plány Oravcová.
Miestna samospráva zároveň pracuje na výstavbe tréningovej haly, keďže kapacita jedinej krytej ľadovej plochy v meste už na tréningy a zápasy nestačí. "Ročne vyčlení mesto zo svojho rozpočtu na hokejovú mládež v priemere 144.000 eur, kde sú zarátané prevádzkové náklady a príspevok na činnosť. Okrem toho sa v hokejovej ZŠ v posledných rokoch preinvestovalo ďalších viac ako milión eur na výmenu striech, hydroizoláciu obvodových múrov či výstavbu vonkajšieho ihriska," vymenovala vedúca odboru školstva, mládeže a športu na Mestskom úrade v Poprade Edita Pilárová.

Čítajte viac o téme: Šport
Zdieľať na facebooku