SaS: Významná časť eurofondov by sa mohla použiť ako motivácia pre učiteľov

Významná časť eurofondov určených na zvýšenie kvality vzdelávania by mohla byť použitá ako motivácia pre nových učiteľov a prilepšenie pre tých skúsených.
Významná časť eurofondov určených na zvýšenie kvality vzdelávania by mohla byť použitá ako motivácia pre nových učiteľov a prilepšenie pre tých skúsených. / Zdroj: Shutterstock

Bratislava 26. októbra (TASR) - Významná časť eurofondov určených na zvýšenie kvality vzdelávania by mohla byť použitá ako motivácia pre nových učiteľov a prilepšenie pre tých skúsených. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil opozičný poslanec Branislav Gröhling (SaS).
"Vyzývam ministerku školstva Martinu Lubyovú (nominantka SNS), aby zabezpečila pre učiteľov aj od januára zvýšenie platov aspoň o také percento, o aké sa zvýšia mzdy pracovníkov vo verejnej správe. Jednou z možností je aj zmysluplné použitie eurofondov, ktoré vieme využiť na zvýšenie platov kvalitných pedagógov," povedal Gröhling.
Poslancovi sa nepáči, že vláda neodmeňuje kvalitných učiteľov, nemotivuje nových a zvyšovanie ich platov je pomalé. "Pri priemernom plate 690 eur v hrubom nemáme šancu prilákať kvalitných mladých učiteľov. Preto navrhujeme, aby sa významná časť prostriedkov z eurofondov použila na zvýšenie motivácie nových učiteľov a na ocenenie profesne starších," povedal.
SaS chce dať začínajúcim pedagógom príplatok 200 eur za intenzívnu prípravu počas prvých troch rokov od nástupu do školy. Rovnaký príspevok má dostať aj skúsený učiteľ, ktorý bude mladého kolegu touto cestou sprevádzať. Pri odhadovanom počte 5500 nových učiteľov by tak podľa liberálov školy ročne mohli dostať až 30 miliónov eur pre 11.000 učiteľov, ak sa ku každému novému pedagógovi priráta aj jeden mentor.
Expert SaS na eurofondy Ján Rudolf vysvetlil, že liberáli by to chceli riešiť národným projektom, ktorý musí schváliť Európska komisia. Takýto proces trvá mesiace, ale SaS si vie predstaviť, že tento projekt by mohol byť realizovateľný od septembra 2018.
Rudolf uistil, že školy sa nemusia báť príliš zvýšenej administratívy. "Peniaze by išli ako platy učiteľov v rámci národného financovania školstva," dodal.

Čítajte viac o téme: Financie v školstve, Eurofondy
Zdieľať na facebooku