Z. Zimenová: Ficova stabilná vláda kontinuity? Každý školský rok víta deti v školách iný minister

  Zdroj: Shutterstock

BRATISLAVA 31. augusta (TASR) – Obvyklá životnosť ministra školstva vo vládach Roberta Fica nepresahuje jeden školský rok. Ficove vlády v oblasti vzdelávania opakovane zlyhávajú a Slovensku nedávajú šancu pohnúť sa dopredu. Vyhlásila to nezaradená poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová.
"Vzdelávanie na Slovensku sa nachádza v kríze a jeho skvalitnenie malo byť už dávno prioritou. Potenciál rozvoja krajiny je totiž v nastupujúcich generáciách, ktorým by sme mali dopriať lepšie podmienky na učenie sa. Učiteľom treba ponúknuť viac motivácie a podpory a zabezpečiť im pokoj na prácu. Vláda Roberta Fica je však napriek naoko deklarovanej kontinuite a stabilite vládou škandálov a ponúka pravý opak," povedala Zimenová.
Na začiatku školského roka 2017/2018 privíta žiakov v školách opäť nový minister, v poradí už piatyod roku 2012, odkedy je kontinuálne pri moci Smer-SD. V roku 2013 sa im v septembri prihováral Dušan Čaplovič, v roku 2014 Peter Pellegrini, v roku 2015 Juraj Draxler, v roku 2016 Peter Plavčan a budúci týždeň v pondelok by ich mala namiesto neho privítať v školách ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Tá by mala spravovať rezort školstva len do vymenovania riadneho nového ministra.
V septembri roku 2018 sa teda bude žiakom a učiteľom prihovárať opäť nový minister. V prípade, že sa bude naďalej potvrdzovať, že Ficova "vláda stability" v skutočnosti stabilná nie je, môže sedieť v septembri 2019 v kresle ministra školstva opäť niekto iný. "Obvyklá životnosť ministra školstva vo vládach Roberta Fica nepresahuje jeden školský rok. Ficove vlády v oblasti vzdelávania opakovane zlyhávajú a Slovensku nedávajú šancu pohnúť sa dopredu," vyhlásila Zimenová.
"Deti a mladí ľudia musia byť v centre pozornosti vlády a rezorty im majú pomáhať v rozvoji tak, aby ich potenciál čo najviac podporovali a nie ho dusili. Platí to nielen vo vzdelávaní, ale aj v sociálnych službách a v zdravotníctve. Ako však možno očakávať, že tieto rezorty budú zlepšovať podmienky na rast novej generácie, keď každý z nich je v zúfalom stave?" upozorňuje Zimenová.
Súčasná vláda Roberta Fica vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že je "vládou kontinuity a pokroku, je to vláda s historickou šancou prekonať staré deliace čiary z 90. rokov a sústrediť sa na skutočné výzvy doby...". Na Slovensku je dlhodobou výzvou skvalitnenie vzdelávania. "Úlohou vlády je vytvoriť konečne cestovnú mapu ako dôjsť k lepším výsledkom vo vzdelávaní a usilovať o celospoločenskú zhodu na tejto ceste. Ako vidno, kým bude pri moci Robert Fico, tieto očakávania sa nenaplnia," dodáva Zimenová.

Zdieľať na facebooku