PREZIDENT: Na očakávanie zásadných zmien v školstve treba silný optimizmus

\"Aké máme školstvo, tak bude naša krajina vyzerať v budúcnosti,\" uviedol prezident o situácii vo vyhlásení k situácii v školstve prezident SR Andrej Kiska.
"Aké máme školstvo, tak bude naša krajina vyzerať v budúcnosti," uviedol prezident o situácii vo vyhlásení k situácii v školstve prezident SR Andrej Kiska. / Zdroj: Shutterstock

18.6.2017

Bratislava 18. augusta (TASR) - Aké máme školstvo, tak bude naša krajina vyzerať v budúcnosti. Vzhľadom na doterajší výkon zodpovedných od parlamentných volieb je však potrebná silná dávka optimizmu, aby človek očakával v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu v najbližších rokoch zásadné zmeny. Vo vyhlásení k situácii v školstve to dnes uviedol prezident SR Andrej Kiska.
Podľa hlavy štátu naďalej platí, že slovenské deti zaostávajú za rovesníkmi v zahraničí. Tiež platí, že deti zo znevýhodneného prostredia dosahujú v škole horšie výsledky a systém vzdelávania im vôbec nepomáha. "Naďalej platí, že na Slovensku pôsobí množstvo nekvalitných vysokých škôl a slovenská veda dosahuje slabé výsledky. Že učiteľské povolanie je pre mladých ľudí neatraktívne. A naďalej platí, že je zodpovednosťou vlády týmto výzvam čeliť," odkázal prezident.
Kiska rešpektuje, že osoba nového šéfa rezortu školstva bude vecou dohody partnerov vo vládnej koalícii. Rovnako rešpektuje výhradné právo premiéra Roberta Fica (Smer-SD) navrhnúť prezidentovi nového ministra na vymenovanie. "Ale som presvedčený, že žiaci, študenti, rodičia, pedagógovia aj ďalší zamestnanci v školstve majú nárok na to, aby tak dôležitý rezort riadil kompetentný, schopný a politicky silný človek," povedal.
Prezident je presvedčený, že Slovensko konečne potrebuje ministra školstva, ktorý dokáže situáciu v rezorte aspoň stabilizovať a zabrániť ďalšiemu úpadku. "Rozumiem, že pre udržanie vládnej väčšiny a prímeria v koalícii sú nevyhnutné politické kompromisy. Ale to najdôležitejšie je dať našim deťom a našej krajine budúcnosť a naplniť vládnutie obsahom a výsledkami," dodal Kiska.
Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) vo štvrtok (17.8.) abdikoval. Na odchod z funkcie ho vyzval v stredu (16.8.) premiér Robert Fico, predseda SNS Andrej Danko to akceptoval. "Po zrelej úvahe abdikujem na post ministra školstva, vedy, výskumu a športu, pretože to, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze," uviedol Plavčan. Podľa vlastných slov potrebuje chrániť svoju rodinu aj stranu SNS, ktorá ho nominovala do funkcie. Zároveň sa poďakoval za možnosť byť ministrom.

Čítajte viac o téme: Eurofondy
Zdieľať na facebooku