Bratislavské Nové Mesto chce žiakov vyučovať nemčinu aj v reálnych situáciách

Deti sa v Bratislave v mestskej časti Nové Mesto budú učiť nemčinu aj vďaka stretnutiam detí a pedagógov z Rakúska.
Deti sa v Bratislave v mestskej časti Nové Mesto budú učiť nemčinu aj vďaka stretnutiam detí a pedagógov z Rakúska. / Foto: Shutterstock

Bratislava 3. apríla (TASR) – Hravé učenie cudzieho jazyka bez bifľovania, ale s dôrazom na zážitkovú formu vzdelávania, čiže využívanie cudzieho jazyka v reálnych situáciách. To je cieľom bratislavského Nového Mesta v rámci cezhraničného projektu Kooperácia v oblasti vzdelávania v pohraničí SK-AT.
"V oblasti s jazykovou a kultúrnou rôznorodosťou považujeme za dôležité viacjazyčné vzdelávanie na oboch stranách hraníc, aby si slovenské i rakúske deti osvojili jazyk susedov," uviedla pre TASR Daša Effenbergerová, vedúca útvaru štrukturálnych fondov a verejného obstarávania a garant projektu z novomestského miestneho úradu.
Hlavnou témou má byť podľa nej vytvorenie spoločného didakticko-metodického konceptu na výučbu cudzieho jazyka, ako aj rozvoj sociálnych a komunikačných kompetencií. A to v nemeckom jazyku pre slovenskú časť a v slovenskom pre rakúsku časť. Dôraz sa pritom bude klásť na zážitkovú pedagogiku a vytváranie rôznych reálnych jazykových podnetov. Tým by mala metóda priniesť zlepšenie jazykových zručností, lepšie poznanie života v prihraničnej oblasti, ale zároveň aj zvýšenie kvalifikácie a motivácie pre učiteľov.
"Súčasťou budú napríklad vzájomné stretnutia detí a pedagógov, ale aj to, že ten istý predmet sa budú deti učiť v oboch jazykoch," dopĺňa Effenbergerová s tým, že pozornosť bude tiež venovaná plynulému prechodu medzi škôlkou a školou.
Mestská časť plánuje trojročný projekt spustiť v septembri tohto roka. Zapojených by malo byť šesť školských zariadení s celkovým počtom 20 tried. Konkrétne by malo ísť materské školy so základnou školou Cádrová, Jeséniová, Za kasárňou, Odborárska, Sibírska a Riazanská. Náklady projektu pre novomestskú samosprávu predstavujú 330.000 eur, z čoho 16.500 eur musí uhradiť z vlastného rozpočtu, o zvyšok chce požiadať v rámci nenávratného finančného príspevku.
"Projekt sme podali na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, lebo je riadiaci orgán pre program INTEREG SK-AT," povedal pre TASR novomestský starosta Rudolf Kusý.
Na otázku, či samospráva uvažuje o zapojení ďalších predškolských a školských zariadení do projektu po skončení skúšobnej fázy, odpovedal kladne. "Naši pedagógovia by sa zároveň mohli stať školiteľmi pre ďalšie školy a škôlky, ktoré by chceli využiť túto metódu vyučovania nemčiny," skonštatoval Kusý. Ako dodal, budú taktiež sledovať, či sa objavia podobné výzvy aj pre iné jazyky.

Čítajte viac o téme: Cudzie jazyky
Zdieľať na facebooku