20.2.2017
Bratislava 20. februára (TASR) – Ministerstvo školstva nateraz upustilo od opatrení, ktoré mali viesť k optimalizácii siete škôl alebo ich častí. Urobilo tak po konzultácii s odborníkmi a riaditeľmi škôl. Opatrenia mali byť súčasťou novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorá už je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
„Mali sme veľký počet konzultácií s odbornými zamestnancami, s ľuďmi, ktorí sa zaoberajú rozvojom systému vzdelávania, a tak isto aj s riaditeľmi škôl a dospeli sme k názoru, že v tejto podobe by to v zákone nemalo byť,“ uviedol ešte minulý týždeň minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS). Rezort školstva pôvodne zamýšľal, že zruší zvýhodnený normatív pre druhý stupeň základných škôl s počtom žiakov do 250, čo malo viesť k rušeniu niektorých škôl.
To, že sa zmeny vo financovaní druhého stupňa na malých školách nakoniec neudejú, potvrdil aj predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. „Je tu prísľub od pána ministra, že v novele zákona o financovaní základných a stredných škôl nebude obsahovať danú zmenu a zatiaľ to ostáva po starom,“ potvrdil. Dodal, že súčasný systém financovania škôl považujú odborári za archaizmus a treba ho zmeniť.
Minister informoval o opatreniach, ktoré majú smerovať k optimalizácii siete základných škôl či ich častí ešte v septembri minulého roka. Rezort vtedy okrem iného argumentoval, že v prípade druhého stupňa je vo väčších školách väčší predpoklad na kvalitnejšie vzdelávanie ako v malých školách. Takéto opatrenia pri normatíve mali priniesť úsporu približne 14,3 milióna eur. Zvýhodnený normatív pre prvý stupeň mal zostať zachovaný.
Návrh novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení obsahuje napríklad zmeny pri vzdelávacích poukazoch, ktoré ministerstvo navrhuje zrušiť. Zmeny čakajú aj príspevok na dopravu žiakov. Ten by po novom mali dostať aj žiaci, ktorí sa chcú vzdelávať v jazyku národnostnej menšiny.