M. SOPKO: Platy kuchárok či školníkov sú aj po zvýšení pod minimálnou mzdou

Veľká časť platov kuchárok, upratovačiek a školníkov je stále pod hranicou minimálnej mzdy.
Veľká časť platov kuchárok, upratovačiek a školníkov je stále pod hranicou minimálnej mzdy. / Foto: Shutterstock

Bratislava 20. januára (TASR) - Veľká časť platov kuchárok, upratovačiek a školníkov je stále pod hranicou minimálnej mzdy. A to aj po štvorpercentnom zvýšení platov nepedagogických zamestnancov, ktoré nastalo od nového roku. Upozorňuje na to opozičný poslanec Miroslav Sopko (OĽaNO-NOVA).
Poslanec pripomína, že zo zákona musia zamestnávatelia garantovať svojim zamestnancom minimálnu mzdu, školy sú tak nútené hľadať zdroje, ktorými dofinancujú ich platy aspoň na toto minimum. "Je neprijateľné, ak štát v jednom zákone povie, že minimálna slušná odmena za prácu je 435 eur a vzápätí vydá nariadenie, v ktorom povie, že kuchárky si túto najnižšiu slušnú odmenu nezaslúžia. Na jednej strane štát vyhlasuje, že v plnej miere financuje školy a na druhej strane nie je ochotný uvoľniť ani minimálne potrebné množstvo peňazí," uviedol poslanec.
Sopko preto vyzýva vládu, aby sa týmto problémom zaoberala. "Musia prijať také riešenia, aby tieto finančné prostriedky mali školy cez normatív hneď k dispozícii a prestali byť tlačené do bezvýchodiskovej situácie," dodal.

Čítajte viac o téme: Financie v školstve
Zdieľať na facebooku