Pre narastajúci radikalizmus mladých sa možno posilnia hodiny dejepisu

V súvislosti s narastajúcimi extrémistickými názormi u mladých sa podľa Plavčana možno posilnia hodiny dejepisu v školách.
V súvislosti s narastajúcimi extrémistickými názormi u mladých sa podľa Plavčana možno posilnia hodiny dejepisu v školách. / Foto: Shutterstock

Bratislava 29. decembra (TASR) – V súvislosti s narastajúcimi extrémistickými názormi u mladých sa možno posilnia hodiny dejepisu v školách. V rozhovore pre TASR to pripustil minister školstva Peter Plavčan. Rezort sa chce v rámci pripravovanej reformy pozrieť bližšie aj na obsah vzdelávania v základných a stredných školách.
V spolupráci s externým prostredím má ministerstvo pripravené aj projekty zamerané na vysvetľovanie nebezpečenstva extrémizmu a všetkých jeho prejavov. "Mali by to byť rôzne projekty, ktoré by sa týkali obsahu vzdelávania, aby sa vytvoril priestor na to, aby sa deti oboznámili s ťažkými obdobiami ľudstva a slovenského národa. Ale aj s konkrétnymi situáciami, ktoré nastávajú dnes," dodal Plavčan.
Opatrenia voči prejavom extrémizmu u mladých budú aj súčasťou pripravovanej školskej reformy a mali by byť zahrnuté už v nultom akčnom pláne, ktorý chce ministerstvo predstaviť koncom januára.
Rezort taktiež už na začiatku tohto školského roka odporúčal gymnáziám, stredným odborným školám a konzervatóriám, aby so svojimi žiakmi navštívili koncentračné tábory, pamätné miesta holokaustu či organizovali diskusie o terore počas druhej svetovej vojny. "Je to jedna z ciest, aby mladí ľudia pochopili, kam extrémizmus vedie. Budeme v tomto pokračovať," dodal šéf rezortu školstva.
Z prieskumu Mladí ľudia v kyberpriestore – šance a riziká pre demokraciu, ktorý uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO), vyplynulo, že medzi mladými je priestor, aby u nich rástla podpora pre taký politický subjekt, akým je Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS). S programom, aktivitami i konkrétnymi krokmi strany sympatizuje viac ako tretina respondentov vo veku 18 až 39 rokov. V rámci prieskumu bolo oslovených 1083 respondentov vo veku 18 až 39 rokov.

Zdieľať na facebooku