Zvyšovanie platov pre pedagógov v materských školách či ZUŠ ešte nie je isté

Zvyšovanie platov pre pedagógov v materských školách či ZUŠ ešte nie je isté
Zvyšovanie platov pre pedagógov v materských školách či ZUŠ ešte nie je isté / Foto: Shutterstock

Bratislava 30. novembra (TASR) – Pedagogickí zamestnanci v materských školách, centrách voľného času, školských kluboch detí či základných umeleckých školách ešte nemajú isté zvyšovanie platov v budúcom roku, tak ako tomu bude u ich kolegov na základných či stredných školách. Po dnešnom rokovaní školskej tripartity na ministerstve školstva to uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku Pavel Ondek. Platy pedagogických i odborných zamestnancov v regionálnom školstve a vysokoškolských učiteľov sa od 1. septembra 2017 zvýšia o šesť percent.
„Dnes sa situácia ešte ďalej zhoršila, pretože sme sa dozvedeli, že mestá a obce nemajú finančné prostriedky na to, aby zagarantovali zo svojich rozpočtov cez podielové dane tých pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí pracujú v materských školách, ZUŠ, CVČ a školských kluboch detí,“ priblížil Ondek. V súčasnosti základné a stredné školy spadajú pod prenesené kompetencie miest a obcí, čo znamená, že peniaze na ich chod prichádzajú priamo od štátu vo forme normatívu na žiaka. Materské školy, ZUŠ, CVČ, školské kluby detí, školské jedálne, školské internáty patria pod originálne kompetencie miest a obcí a ich chod je platený z podielových daní miest a obcí. Na to, aby sa zvyšovali aj platy v rámci originálnych kompetencií je potrebných podľa Ondeka ďalších približne osem miliónov eur.
Podľa výkonného podpredsedu Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefa Turčányho je združenie za to, aby sa zvyšovali platy aj týmto pedagogických zamestnancov. Podmienkou však je, aby toto navyšovanie platov dofinancoval samosprávam štát, keďže v rozpočte s nimi pôvodne nepočítalo. "Všetko to, čo by malo byť nad rámec, ideme o tom rokovať, hľadať cestu na to, aby finančné prostriedky, či už v kapitole ministerstva školstva alebo iným rozpočtovým opatrením sa dostali do rozpočtu miest a obcí v objeme, ktorý by mal zodpovedať napríklad šesť percentnému zvýšeniu od 1. 9. 2017," dodal. Do originálnych kompetencií spadá približne 18.000 zamestnancov.
Minister Peter Plavčan (nominant SNS) dnes po rokovaní uviedol, že chce o zvyšovaní platov v rámci originálnych kompetencií ešte diskutovať. Dohodu so ZMOS-om chce mať hotovú najneskôr začiatkom budúceho týždňa.
Ondek taktiež dnes informoval, že ešte nie je isté, či vo štvrtok 1. decembra školskí odborári podpíšu kolektívnu zmluvu na rok 2017. Dôvodom je to, že jej súčasťou nie sú pedagogickí a odborní zamestnanci v regionálnom a vysokom školstve, ktorých počas rokovaní z kolektívneho vyjednávania vylúčili. V prípade ak školskí odborári nepodpíšu kolektívnu zmluvu, podľa Ondeka to bude znamenať, že jednak bude priestor na ďalšie rokovania alebo na zákonné protesty.

Čítajte viac o téme: Financie v školstve
Zdieľať na facebooku