Nespokojní učitelia dnešným dňom ukončili stupňovaný štrajk

Nespokojní učitelia dnešným dňom ukončili stupňovaný štrajk
Nespokojní učitelia dnešným dňom ukončili stupňovaný štrajk / Ilustračné foto: Z.Gránska

19.10.2016 |

Nespokojní učitelia dnešným dňom ukončili stupňovaný štrajk, ktorý začal v septembri. Informovali o tom predstavitelia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) na dnešnom protestnom pochode s názvom Pochod zodpovednosti, ktorý smeroval od ministerstva školstva k ministerstvu financií. Pochodom, na ktorom sa zúčastnilo odhadom okolo 70 učiteľov, chceli upozorniť, že školstvo na Slovensku je podfinancované.
"Sme presvedčení, že stupňovaný štrajk splnil svoju úlohu, no v súčasnej situácii už nevidíme priestor na jeho ďalšie pokračovanie. Preto sa štrajkový výbor ISU rozhodol k 19. októbru stupňovaný štrajk ukončiť,“ uviedol Vladimír Crmoman z ISU. Učitelia pôvodne avizovali, že stupňovaný štrajk bude pokračovať aj v utorok 25. októbra, kedy sa tak ako dnes nemalo na niektorých školách učiť štyri vyučovacie hodiny.
Podľa ISU by iniciatívu teraz mal prebrať Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) a trvať na požiadavkách, ktoré sú v deklarácii, ktorú podpísali školské organizácie vo februári. Nachádza sa v nej napríklad požiadavka na zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov o 25 percent od 1. januára 2017 a v ďalších rokoch každoročne o desať percent. „Všetky akcie smerujúce k zlepšeniu slovenského školstva, ktoré budú vyvíjať OZPŠaV, sme pripravení aj naďalej aktívne podporovať,“ dodal Branislav Kočan z ISU.
Stupňovaný štrajk učiteľov začal 13. septembra. Do dnešného dňa sa doň podľa ISU zapojilo približne 2500 pedagogických a odborných zamestnancov. Čísla zapojených učiteľov ku koncu postupne klesali. Na Slovensku je približne 6590 škôl všetkých druhov a viac ako 71.500 učiteľov. ISU napriek tomu považuje stupňovaný štrajk za úspešný. "Stupňovaným štrajkom sa nám podarilo vyniesť všetky tie problémy opäť na svetlo, stále sa o nich diskutuje,“ dodal Crmoman.
Nespokojní učitelia žiadali, aby vláda i parlament legislatívnymi opatreniami zabezpečili zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež požadovali, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a zvýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur na odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl.

Zdieľať na facebooku