Učitelia žiadali pred ministerstvom financií zvýšenie investícií do školstva

Učitelia žiadali pred ministerstvom financií zvýšenie investícií do školstva
Učitelia žiadali pred ministerstvom financií zvýšenie investícií do školstva / Ilustračná foto: ZGA

7.10.2016 |

Bratislava 7. októbra (TASR) – Nespokojnosť s rokovaniami o zvyšovaní platov, ale aj s nedostatkom investícií do školstva prišlo dnes do centra Bratislavy vyjadriť približne 150 nespokojných učiteľov. Tí začali svoj protestný pochod o 8.30 h pred Domom odborov na Trnavskom mýte, odkiaľ sa presunuli pred ministerstvo financií. Pochod zorganizovala Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU).
Nespokojní učitelia symbolicky odovzdali šéfovi rezortu financií bazálny investičný kruh. Ten má znázorňovať, že ak sa investuje do školstva, do platov učiteľov, vybavenia škôl, zvyšuje sa tým atraktivita učiteľského prostredia. Medzi učiteľmi tak vzniká konkurencia, čo prináša vyššiu kvalitu, ktorá sa prejaví v lepších výsledkoch žiakov, z čoho potom rastie celé HDP a keď narastie HDP, zas sa môže investovať do školstva. "Momentálne sme svedkami iného kruhu, ide to dolu vodou. Ten celý týždeň kolektívneho vyjednávania, to je vlastne výsmech, veľká nula," dodal Vladimír Crmoman z ISU.
Podľa výsledkov tretieho kola kolektívneho vyjednávania by sa mzdy pracovníkov v štátnej a verejnej správe mali zvyšovať o štyri percentá. Toto zvýšenie sa však nemá týkať učiteľov. Pedagógovia totiž majú podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) valorizované platy na úrovni šesť percent už od septembra. Kažimír zároveň pripomenul, že rezort školstva má v rozpočte vytvorené dostatočné podmienky na ďalšie rokovania so školskými odborármi o investíciách do školstva.
Crmoman uviedol, že budúci týždeň sa uskutoční stretnutie školských organizácií, ktoré podpísali spoločnú deklaráciu. Na stretnutí sa bude hovoriť o tom, ako budú v spolupráci so školskými odborármi postupovať ďalej. Ako dodal Crmoman, kontúry štrajku sa približujú.
Okrem protestného pochodu dnes na niektorých školách prebehol aj stupňovitý štrajk, keď sa neučilo štyri vyučovacie hodiny. Tentoraz sa do štrajku zapojilo vyše 1700 učiteľov z 204 škôl. Naposledy sa do stupňovaného štrajku vo štvrtok 29.9. zapojilo 2031 učiteľov. Na Slovensku je približne 6590 škôl všetkých druhov a viac ako 71.500 učiteľov. ISU už avizovala, že v stupňovanom štrajku bude pokračovať aj v októbri.
Nespokojní učitelia žiadajú, aby vláda i parlament legislatívnymi opatreniami zabezpečili zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež požadujú, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a zvýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur na odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl.

Zdieľať na facebooku