Organizácie a ľudia v školstve rozbehli špinavú kampaň proti odborom

  

Nezávislé organizácie a osoby pracujúce v školstve sa zbláznili. Začali vyvíjať špinavú kampaň proti najväčšiemu a najaktívnejšiemu hráčovi v oblasti ochrany práv a postavenia zamestnancov v školstve - Odborovému zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV).Vo svojom stanovisku to uvádza predseda odborového zväzu Pavel Ondek.

"Každý občan v tomto štáte vie, že OZ PŠaV na Slovensku zorganizoval celonárodný školský štrajk. Vytvoril tlak na vládu SR, ktorý pretrváva a dosiahol tak zviditeľnenie problémov v školstve na Slovensku a informácie zdieľa aj v európskom priestore," píše Ondek. Práve to je podľa lídra odborárov najlepší čas, kedy sa môžu tieto osoby podľa neho zviditeľniť. "Neváhajú a túto šancu využívajú. Dnes nemá ostych otvorene špiniť meno odborov a využívať prácu zväzu vo svoj prospech ani pán Sebelédi, či ďalší páni ako Kočan, Boledovič, Crmoman, Farárik, pani Repčíková, ktorí sa 'len' nevinne pýtajú, alebo sú 'len' učitelia so záujmom o spoločný prospech a svojimi aktivitami nič okrem fiaska nedosiahli," vyhlásil líder odborárov. Ľudovít Sebelédi je predseda Nových školských odborov, Branislav Kočan a Vladimír Crmoman sú učitelia bratislavských škôl, ktorí spustili štafetový štrajk, Stanislav Boledovič je spoluorganizátorom iniciatívy Učiteľ 2020, ktorá organizovala verejnú diskusiu o správe o stave školstva, Saskia Repčíková predsedá Asociácii súkromných škôl a Peter Farárik pôsobí ako učiteľ a na svojom blogu upozornil na viaceré nákupy ministerstva školstva.

Všetci menovaní boli podľa Ondeka prizvaní aktívne sa spolupodieľať na riešení problémov v školstve, avšak vzápätí využili "prácu kolektívu" vo svoj prospech šírením poloprávd či útokmi na zväz. Ondek dodáva, že "špinavým aktérom" sú nápomocní dokonca aj niektorí riaditelia škôl, ktorí sa postavia vždy na inú stranu, ak sa aspoň môžu so svojou školou zviditeľniť.

Líder odborárov tiež podčiarkol, že odborový zväz je politicky a stranícky nezávislá organizácia, ktorá nepodpísala žiadny dokument o spolupráci s vládou SR a svoju prácu odvádza svedomito a víta osobnosti, ktoré majú v spoločnom "boji" čo ponúknuť.

Učiteľ Branislav Kočan v reakcii napísal, že Ondekovo stanovisko spĺňa všetky znaky pamfletu. "Pamflet - hanopis, si, ako je známe, nenárokuje na faktografickú ani umeleckú hodnotu. Takýto literárny žáner sa v 21. storočí vyskytuje pomerne zriedkavo, preto je príjemným osviežením v tropických horúčavách posledných dní," napísal. Crmoman zas necháva na zváženie verejnosti, aby objektívne porovnala činnosť učiteľov, ktorých kritizuje Ondek, za obdobie od novembra 2012 s činnosťou vedúcich funkcionárov OZ PŠaV. "Dnešné stanovisko predsedu školských odborov je ojedinelou sondou do mentálneho sveta organizácie, ktorá namiesto sebareflexie a vyvodzovania záverov z oprávnenej kritiky, paranoidne kope do aktívnych učiteľov," napísal na svojom blogu ďalší z kritizovaných učiteľov Peter Farárik. Ondek podľa neho nestráca už len členov a sympatizantov z radov pedagógov, ale definitívne aj súdnosť.

"Neviem o invektívach zo strany Nových školských odborov," hovorí Sebelédi. "Jednotliví členovia starých aj nových odborov majú svoj názor, ktorý voľne prezentujú na facebookovej skupine Ako ďalej učiteľ, ale prezentácia jednotlivých názorov je niečo iné ako vyhlásenia NŠO," dodal. Prezidentka Asociácie súkromných škôl Saskia Repčíková Ondekovo stanovisko nechcela komentovať.

"Podľa iniciatívy Učiteľ 2020 boj o zvýšenie atraktivity a ohodnotenia povolania učiteľa nemá byť len bojom učiteľov, ale v prvom rade bojom rodičov, ktorí chcú, aby v triedach učili naše deti kvalitní a motivovaní učitelia," reagoval Stanislav Boledovič. Ako ďalej uviedol, každoročné zvyšovanie platov o 10 percent považujú organizátori iniciatívy za prioritu pre deti. "K hlasu odborov a 100.000 učiteľov preto chceme pridať hlas milióna rodičov," zdôraznil Boledovič.

Zdieľať na facebooku