Ministerstvo školstva poskytne vysokým školám financie na bezpečnostné audity

  Foto: Shutterstock

Bratislava 9. apríla (TASR) - Na vysokých školách sa majú zrealizovať bezpečnostné audity. Finančné prostriedky im na to poskytne Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR. Verejné vysoké školy dostanú celkovo jeden milión eur, pre súkromné vysoké školy a Slovenskú zdravotnícku univerzitu (SZU) je vyčlenených 70.000 eur. Financie budú rozdelené podľa veľkosti škôl a využiť ich možno aj na iné bezpečnostné opatrenia. Štátny tajomník rezortu Róbert Zsembera o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii.
        

Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská priblížila, že pre vysoké školy boli vypracované minimálne bezpečnostné štandardy, ktoré majú slúžiť ako podklad pre audity. "Štandardy bude každá vysoká škola potrebovať na to, aby vedela postupovať ďalej a vybrať si konkrétnu spoločnosť, ktorá by vypracovala bezpečnostný audit," ozrejmila. Na základe výsledkov auditu bude potom na zodpovednosti manažmentu škôl, aby prijal príslušné opatrenia.
        

Finančné prostriedky môžu školy použiť na realizovanie auditov, ale aj na iné aktivity či opatrenia v téme bezpečnosti. "Škola si urobí audit a keď budú vyplývať nejaké opatrenia, môže ich využiť aj na tieto aktivity," spresnil Zsembera. Rovnako ich môže použiť napríklad na školenia či prevenciu. 
        

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský ocenil medzirezortnú spoluprácu a systematický prístup. Poznamenal, že finančná pomoc len zo strany štátu dostatočná nebude. "Budem veľmi rád, keď samotné vysoké školy sumu ešte zdvojnásobia a aj z pozície vlastných finančných možností ešte rozšíria možnosti postupného zvyšovania bezpečnosti," skonštatoval. Zároveň ocenil, že vyčlenená suma nie je účelovo viazaná len na vykonanie auditu.
        

Zsembera aj Kurilovská deklarovali, že bezpečnosť na školách je pre oba rezorty prioritou. V rámci vysokých škôl sa chce rezort zamerať aj na tému duševného zdravia. "V druhej polovici roka plánujeme z európskych zdrojov vypísať výzvu, ktorá je plánovaná v hodnote desať miliónov eur," priblížil štátny tajomník. Ďalším opatrením je dotazník k ochrane mäkkých cieľov na základných a stredných školách. "K dnešnému dňu môžeme hovoriť o vyplnenosti na úrovni 54 percent," informoval Zsembera s tým, že riaditelia škôl môžu dotazník vyplniť do konca mája. Rezorty chcú následne dotazníky vyhodnotiť a vytvoriť odporúčania každej škole. 
 

Zdieľať na facebooku