Projekt Detský čin roka prináša netradičnú formu etickej výchovy

  Foto: Pexels/Mikhail Nilov

 Bratislava 4. októbra (TASR) - Dvadsiaty tretí ročník projektu Detský čin roka prináša netradičnú formu etickej výchovy, kde sa deti učia porozumieť realite cez skúsenosti ich rovesníkov. TASR o tom informovala koordinátorka projektu Detský čin roka Magdaléna Fábryová s tým, že aktuálne sa začala druhá etapa projektu.
       

V druhej etape projektu organizátori poslali online pedagogický materiál s vybranými skutkami do 2200 základných škôl a školských úradov. Učitelia spolu s deťmi čítajú tieto príbehy na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka, náboženskej výchovy a v školských kluboch. Spoločne sa rozprávajú o príbehoch a hodnotách, ktoré detské skutky prinášajú. 
        

V prvej etape projektu dostalo občianske združenie Detský čin roka stovky príbehov o dobrých skutkoch detí a do projektu sa zapojilo 82 škôl s celkovo 1315 deťmi. "Vďaka skutočným príbehom majú možnosť pochopiť, že pomoc a spolupatričnosť môžu mať rôzne podoby. Deti príbehy čítajú na školách a majú príležitosť sa vcítiť do reálnych detských hrdinov a uvedomiť si svoje vlastné možnosti. Práca s príbehmi podporuje v deťoch pocit zodpovednosti za prostredie, v ktorom žijú, i za vzťahy, ktoré udržiavajú," uviedla Fábryová. 
       

Projekt tiež zahŕňa detskú porotu, kde každé dieťa má právo vybrať a oceniť jeden z príbehov v každej kategórii. Tá rozhodne, ktorých osem skutkov získa ocenenie Detský čin roka 2023. Tieto deti budú ocenené na slávnostnom vyhodnotení projektu v decembri. Do hlasovania sa môže zapojiť aj verejnosť do 30. novembra. 
        

Je možné hlasovať v ôsmich rôznych kategóriách, ktoré zahŕňajú napríklad záchranu ľudského života, pomoc v rodine, pomoc rovesníkom, pomoc prírode a iné. Projekt prebieha pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. 

Zdieľať na facebooku