Články: Pre študentov
O projekte

 

Na zamyslenie: Profesor dal študentom lekciu o výhodách v živote

Redakcia
Autor článku

  

Jedného dňa prišiel profesor do triedy a udelil svojim študentom jednoduchú, ale veľmi silnú životnú lekciu o výhodách a pokroku človeka v sociálnom rebríčku.

 

Svoju hodinu začal s tým, že rozdal každému študentovi list papiera a poprosil študentov, aby tieto papiere následne pokrčili.

Potom položil do stredu vprednej časti triedy smetný kôš.

Povedal: "Hra je veľmi jednoduchá. Vy všetci reprezentujete populáciu tejto krajiny. A každý v tejto krajine má nárok, aby sa stal bohatý a zvýšil si svoje postavenie.“

„Na to, aby ste sa posunuli do vyššej spoločenskej triedy,  všetko, čo musíte urobiť, je hodiť svoj pokrčený papier do tohto smetného koša tak, že budete sedieť na svojom mieste a nepohnete sa z neho.“

 

 

Študenti na konci miestnosti okamžite namietali, že je to nefér. Videli množstvo študentov, ktorí sedeli v radoch pred nimi  a tvrdili, že majú lepšie šance ako oni.

 

Každý však hodil svoj papier, ako ich profesor požiadal. Väčšina študentov ( ale nie všetci ) v prvom rade to dokázala a len zopár študentom z posledných radov sa podarilo trafiť kôš.

 

Profesor experiment uzavrel slovami: Čím bližšie ste boli k smetnému košu, tým väčšiu príležitosť ste mali. Presne takto vyzerá výhoda. Všimli ste si, že jediní, ktorí sa sťažovali na férovosť boli tí zozadu miestnosti?“ spýtal sa učiteľ.

„Ale ľudia vpredu miestnosti si svoju výhodu, v ktorej sa ocitli, veľmi neuvedomovali. Všetko, čo videli, bola 3 metrová vzdialenosť medzi nimi a ich cieľom.“

 

„Vašou jedinou prácou, ako študentov, ktorí dostávajú vzdelanie, je byť si vedomí tejto výhody. Používajte túto jedinečnú výhodu nazývanú „VZDELANIE“ na to, aby ste dosiahli tie najväčšie veci, a pritom podporovali tých, ktorí stoja v radoch za vami.“Zdroj: buzzfeed.com / Foto: Shutterstock
Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Motivácia, Prázdniny, Úspech
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.