Deepak Chopra: 15 ponaučení na ceste za šťastím

  

Šťastie nebolo nikdy jednoduchou záležitosťou. To, čo nás robilo šťastnými ako deti, bolo omnoho jednoduchšie ako to, čo nás robí šťastnými ako dospelých. Možno nájdete niekoho, koho budete hlboko milovať, no vždy stretnete vo vzťahu kompromisy, nedorozumenia a ťažké prekážky pre oboch z vás.

Každý človek sa v určitom veku zastaví a začne sa pýtať, čo ho robí skutočne šťastným. Začne premýšľať, kde a ako to svoje životné šťastie hľadať.

 

Pýtame sa základné otázky ako:

„Môžem byť šťastný každú minútu dňa?“

„Urobí ma šťastným dieťa?“

„Urobí ma šťastným manželka? Manžel?“

Na väčšinu otázok si môžete pokojne rovno v tomto okamihu odpovedať nie. No napriek tomu Deepak Chopra tvrdí, že dosiahnuť dokonalé šťastie môžeme. Bude nás to stáť zasvätiť svoj život tomuto základnému pravidlu:  Vzdaj sa svojich domnienok, čo ťa urobí šťastným.

 

Týchto 15 ponaučení o šťastí vám môže pomôcť detailnejšie pochopiť jeho povahu a kráčať správnym smerom:

 

1) Potešenie nie je to isté čo šťastie. A dostávať viac potešenia nie je to, čo ťa urobí skutočne šťastným.

 

2) Byť nešťastný má korene v nepoznaní toho, kým skutočne si.

 

3) Spoliehať sa, že láska niekoho iného ťa urobí šťastným znamená, že má tiež silu ti tvoje šťastie vziať.  Ak by si si túto možnosť vybral, buď pripravený,  že sa tvoje šťastie stane neistým.

 

4) Šťastie je vnútorný stav, ktorý ti nikto nemôže vziať. Záleží len na tom,  čo chceš urobiť, aby si to pochopil a čo si preto ochotný v tvojom živote zmeniť.

 

5) Ži blízko prírode – jej rytmu a harmónii. Počúvaj, čo hovorí tvoje telo. Vysiela ti signály, kedy sa cíti dobre a kedy nie. Obzvlášť dbaj na svoj dobrý spánok a na pravidelné chodenie von.

 

6) Zredukuj vonkajšie stresové faktory. Snaž sa vyvinúť skutočné úsilie, aby si žil a pracoval v pozitívnom prostredí.

 

7) Každý deň relaxuj. Nájdi si každý deň čas na hru.

 

8) Nechaj svoju myseľ ponoriť  sa do ticha, ktoré je bránou k vyššiemu vedomiu. Meditácia ťa vezme na vnútornú cestu modlenia, rozjímania a sebareflexie, kedy nájdeš mnohé odpovede pochádzajúce zo svojho vnútra a nie z klamlivých vonkajších intrpretácií, čo je pre teba dobré .

 

9) Obmedz znečisťovanie svojho tela alkoholom, tabakom a lacným jedlom. Vyberaj si prírodné, organické jedlá kedykoľvek je to možné. Pi čistú vodu a dýchaj čistý vzduch. Pamätaj, že tvoj zovňajšok je len zrkadlom tvojej hlbokej inteligencie.

 

10) V tvojom vzťahu sa venuj v prvom rade spoločnému šťastiu.  Vďaka spolupráci budeš šťastie tvojho partnera  pociťovať ako svoje vlastné šťastie.

 

11) Vyhni sa negatívnym pokušeniam ako je ohováranie, neustále sa zaoberanie zlými správami, vylievaniu hnevu, netrpezlivosti a zahanbovaniu iných. 

 

12) Prevezmi zodpovednosť za svoje vlastné šťastie.

 

13) Zameraj sa na tú najvyššiu formu šťastia, ktorá je duchovná a absolútne nesebecká.

 

14) Užívaj si celoživotný projekt budovania svojho vlastného JA, pretože to je šanca na naplnenie seba samého. Prinesie ti uspokojenie  dokonca aj vtedy, keď čelíš odporu, prekážkam a prehrám.

 

15) Napriek sklamaniam, ktoré si doteraz zažil, šťastie je stále dosiahnuteľné viac, ako si vieš vôbec predstaviť.  Tajomstvom je uvedomiť si,  že šťastie nie je nálada. Je to najprirodzenejší pocit, aký môžeme mať. Niečo, čo sme všetci poznali už ako deti. Hoci sa život stane dospievaním omnoho komplexnejší, tento fakt nám naše dedičstvo neberie.


Zdroj: deepakchopra.com // Foto: Shutterstock

Zdieľať na facebooku