Na zamyslenie: Vriaca voda

  

Mladé dievča prišlo za svojou starou mamou a posťažovalo sa jej, aký je život pre ňu ťažký. Bola unavená  z neustáleho boja, ktorý ju každý deň vyčerpával. Keď jeden problém vyriešila, zrazu sa objavil ďalší. A takto to bolo znova a znova každý deň.

 

Stará mama ju vzala do svojej kuchyne. Vybrala tri hrnce s vodou a položila ich na oheň. Po chvíli voda začala vrieť. Do prvého hrnca vložila mrkvu, do druhého vajcia a do posledného kávové zrná a nechala ich variť. Po nejakom čase vybrala mrkvu, vajcia a dala ich do misky. Potom nabrala kávu a dala ju do hrnčeka.

„A teraz mi povedz, čo vidíš dieťa moje,“ povedala stará žena.

„Mrkvu, vajcia a kávu,“ povedalo dievča. Stará matka ju vzala bližšie a poprosila ju, aby vyskúšala mrkvu. Zistila, že bola mäkká a jemná.  Nato ju požiadala, aby vyskúšala vajcia. Keď ich ošúpala, zistila, že vajcia sú tvrdé. A nakoniec ju požiadala, aby si všimla kávu. Vnučka sa spýtala: „Nerozumiem tom,  čo to má celé znamenať?“

 

Stará  žena jej vysvetlila, že všetky tri veci čelili rovnakej nepriazni osudu- vriacej vode. No každé z nich reagovalo odlišne.

Tvrdá a silná mrkva sa stala vriacou vodou mäkkou a slabou.

Krehké vajcia sa vďaka vriacej vode stali naopak tvrdé.

Ale kávové zrná, tie sú jedinečné.  Po tom, čo sa ocitli vo vriacej vode, zmenili ju. Zmenili vodu na jedinečný, vynikajúci nápoj.

 

„Čím z toho chceš byť ty?,“ spýtala sa stará matka.

 

Presne takto sa v živote správajú i ľudia. Jedni sa pod vplyvom nepriazne osudu zložia, ľutujú a privolávajú si do života ďalšie negatívne veci. Iní sa vďaka prekážkam stanú omnoho silnejší a dokážu toho neskôr oveľa viac. A nakoniec sú tu ľudia, ktorí sa nezmenia. Pozrú sa na problémy z iného uhla pohľadu a zmenia okolnosti v niečo pozitívne, čo prinesie úžitok im samým. 

Čítajte viac o téme: Motivácia, Príbehy, Úspech
Zdieľať na facebooku