Viacerých učiteľov štrajk demotivoval, preto doň nevstúpili

  

Slovenskí učitelia sa postarali o najmasovejší štrajk v histórii Slovenska. Podľa predpokladu šéfa adborárov Pavla Ondeka sa do štrajku zapojilo zhruba 80 percent zamestnancov základných, 70 percent stredných a päť percent vysokých škôl.

 

Zvyšok učiteľov sa k štrajku nepripojilo. Samotný štrajk však podporovali, boli za zvýšenie miezd, preplácanie práceneschopnosti v plnej výške i za možnosť výberu päťročného neplateného voľna. Sklamala ich ale najmä zlá organizáciu protestov, a tak sa pod štrajkový stav nepripísali. „My sme do poslednej sekundy nevedeli, či vôbec nejaký štrajk bude. Ešte dva dni pre štrajkom sa normálne učilo a nepadla o ňom ani zmienka,“ uviedla učiteľka Alena, ktorá sa prvého protestu zúčastnila, ale zostala z neho veľmi nespokojná. Podľa nej si učitelia v dnešnej dobe nemôžu dovoliť prísť o niekoľkodňový príjem. „Tento druhý štrajk bol načasovaný na úplne nevhodnú dobu. Predsa len idú sviatky a blíži sa aj koniec roka. Preto mi štrajk nestojí o to, aby som prišla o náhradu na mzdu,“ dodala učiteľka druhého stupňa základnej školy.

 

Učitelia poberali počas štrajku akoby neplatené voľno. Ako prezradil predseda Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavol Sadloň, ak má učiteľ plat 700 eur v hrubom, príde asi o 35 eur. K tomu si musí priplatiť zdravotné poistenie, ktoré je 1,58 eur na deň.

 

Aj Mária, učiteľka prvého stupňa základnej školy, je rovnakého názoru ako jej kolegyňa Alena. Tvrdí, že mnohých odradil fakt, že ich nadriadení, riaditelia škôl, sa k štrajku nepričlenili. „Keď im pohrozili, že ich odvolajú, tak sa vypísali na PN alebo sa pod štrajk vôbec nepodpísali. Očakávala som, že učitelia nikdy nebudú jednotní, ako napríklad lekári či zdravotné sestry. Vždy sme boli doteraz ticho,“ prezrádza rozhorčenie. Hovorí však, že so svojimi kolegami držala. Zarazil ju najmä, keď viaceré školy, najmä na dedinách, štrajk sabotovali. „My sme pre tie deti niekedy viac ako ich rodičia. Robíme im opatrovateľky, sme im psychológmi, ale aj lekármi. Zaslúžime si určite viac, no v prvom rade musíme držať všetci spolu. Inak to nemá význam,“ skonštatovala Mária.

 

Obe sa svorne zhodujú na tom, že štrajk nič nevyriešil a predpokladali to ešte pred jeho začatím. „Nástupný plat pre mladého učiteľa je doslova smiešny. Vedeli sme to. Viac ako tých päť percent nám nedajú,“ tvrdí Mária. Alena sa zase tušila, že učitelia pri štrajku dlho nezotrvajú. „Aj keď mali plno rečí, že bude trvať niekoľko dní, bolo takmer jasné, že po dvoch dňoch bude po ňom.“

 

Vedenie školských odborov sa po rokovaní s premiérom Róbertom Ficom nedohodlo na pôvodných požiadavkách. Najnovšie sú už odborári ochotní ustúpiť na nižšie ako desaťpercentné zvýšenie platov školských zamestnancov. 

 

Páči sa ti tento článok? Prihlás sa pre odoberanie najnovších článkov.

 

 
Zdieľať na facebooku