Najlepším učiteľom sveta sa stal Keňan, ktorý väčšinu svojho platu rozdáva chudobným

Cenu Global Teacher Prize získal Keňan Peter Tabichi.
Cenu Global Teacher Prize získal Keňan Peter Tabichi. / Foto: AFP/Getty Images

Učiteľ Tabichi vyučuje v dedine Pwani a veľkú časť svojho platu rozdáva chudobným.


Cenu Global Teacher Prize dotovanú sumou milión dolárov získal v nedeľu na slávnostnom ceremoniály v Dubaji v konkurencii učiteľov z celého sveta.  Porazil 10 tisíc nominovaných učiteľov zo 179 krajín.

Peter Tabichi je 36-ročný učiteľ matematiky a fyziky na strednej škole Keriko v dedine Pwani. Je členom cirkevného františkánskeho rádu a až 80 % svojho príjmu rozdáva na pomoc najchudobnejším študentom v podpriemerne vybavenej a preplnenej škole.

 

Viac ako 90 % jeho žiakov pochádza z chudobných rodín a takmer tretina sú siroty alebo majú len jedného rodiča. Drogy, tehotenstvo mladistvých, predčasné ukončenie školskej dochádzky, skoré manželstvá, ale i samovraždy sú medzi jeho žiakmi bežné.

Napriek tomu, že Tabichi má len jeden počítač, slabé pripojenie na internet a pomer študentov a učiteľov je na ich škole 58:1, učiteľ založil „klub na podporu talentov“ a rozšíril vedecký klub školy, čím pomohol žiakom navrhnúť výskumné projekty takej kvality, že mnohí sa kvalifikujú na národné programy a súťaže.

 

Príklad pre celú Afriku

Kenský prezident Uhuru Kenyatta prostredníctvom video odkazu povedal, že Tabichi je príkladom toho, čo človek môže dosiahnuť, nielen pre Keňu a pre Afriku, ale pre celý svet.

„Som tu len preto, čo dosiahli moji žiaci. Táto cena im dáva šancu. Hovorí svetu, že môžu dosiahnuť čokoľvek,“ povedal pri preberaní ceny Peter Tabichi.

 

Sunny Varkey, zakladateľ nadácie Varkey Foundation, povedal, že dúfa, že Tabichiho príbeh povzbudí ostatných k tomu, aby vstúpili do tejto profesie a „rozsvieti svetlo na skutočne inšpirujúcu prácu učiteľov, aby sa zajtra stali ešte žiarivejšími ako sú dnes“, napísal denník Guardian.

 

Peter Tabichi sa stal prvým mužom, ktorý si prevzal ocenenie Global Teacher Prize; v predchádzajúcich štyroch rokoch zvíťazili ženy.

 

Austrálsky herec Hugh Jackman počas slávnostného večera vyzdvihol prácu učiteľov. Poznamenal, že všetci desiati finalisti sú víťazmi, aj keď vyhrať môže len jeden.

Súťaže sa zúčastnila aj Slovenka

Do finálovej desiatky sa dostalo päť žien a päť mužov z Gruzínska, Brazílie, Holandska, Spojeného kráľovstva, Indie, USA, Argentíny, Austrálie, Japonska a Kene. Ocenenie udeľuje Nadácia Varkey Foundation.

Všetkých nominovaných učiteľov, ktorí postúpili do finále, hodnotila odborná komisia. Tá spomedzi všetkých učiteľov vyberala najlepších 50 a následne aj finálnu desiatku.

 

V tomto roku bola historicky po prvý raz do súťaže nominovaná aj slovenská učiteľka Zuzana Tkáčová, víťazka národného ocenenia Učiteľ Slovenska 2018. Tá sa však do užšieho výberu ani do samotného finále nedostala.

Učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach pre TASR zhodnotila, že snaha dostať sa do desiatky bola, "pretože takéto podržanie Slovenska a ukázanie, čo robíme, by bolo super. Na druhej strane som si uvedomila, že možno by to bola veľmi veľká záťaž, ktorá by mi ubrala z toho času, ktorý si myslím, že je potrebné investovať v prvom rade na Slovensku," uzavrela Tkáčová.

 


Zdroj: TASR a Guardian
Zdieľať na facebooku